Svátek má: Libuše|Amálie

Zprávy

Velikost textu:

Inquirer: „To nežádá vysvětlení“ - Filipíny ruší vojenský pakt s USA!

Inquirer: „To nežádá vysvětlení“ - Filipíny ruší vojenský pakt s USA!

Manila zaslala Spojeným státům oznámení o ukončení dvoustranné dohody o podmínkách dočasného pobytu vojenského kontingentu.

Ilustrační foto
12. února 2020 - 10:10

Ta stanovuje právní postavení amerických vojáků na Filipínách, uvedl Inquirer. Jak publikace připomněla, prezident Rodrigo Duterte opakovaně demonstroval svůj záměr odejít od Washingtonu a přiblížit se „netradičním spojencům“, Rusku a Číně.

Filipíny zaslaly USA oficiální oznámení o odstoupení Manily z dvoustranné dohody o podmínkách dočasného pobytu kontingentu v obou zemích (Visiting Forces Agreement)), informoval Inquirer.

Jak potvrdila prezidentova administrativa, oznámení bylo v úterý 11. února podepsáno filipínským ministrem zahraničí Teodoro Locsinem a zasláno americkým orgánům téhož dne. Oficiální zástupce prezidenta Filipín Salvador Panelo poznamenal, že konečná dohoda pozbude platnosti po 180 dnech.

Podle Locsina americká strana obdržela oznámení a „v budoucnu již v rámci diplomatické zdvořilosti nebudou existovat žádná faktická prohlášení týkající se tohoto kroku, který nevyžaduje vysvětlení“.


Jak časopis připomněl, od chvíle, kdy se na Filipínách dostal k moci prezident Rodrigo Duterte, opakovaně projevil svůj úmysl odejít od Spojených států a přiblížit se pro Manilu „netradičním spojencům“, Rusko a Čínu.

Duterte opravdu nemá rád kritiku Washingtonu za jeho extrémně tvrdý boj proti obchodování s drogami na Filipínách. Manilu tedy dotlačil zákon amerického kongresu o uvalení sankcí proti filipínským úředníkům, kteří se účastnili „války s drogami“, aby odstoupila od dohody o dočasném pobytu kontingentu. Poté, co Spojené státy zrušily vízum pro dlouholetého podporovatele Duterteho senátora Ronalda Dela Rosy, prezident přesto pokračoval v ukončení důležité vojenské smlouvy. Dohoda byla podepsána v roce 1998 a zaznamenávala právní postavení amerických vojáků, kteří přišli na Filipíny za provádět manévry nebo s humanitární pomocí.

(kou, prvnizpravy.cz, inquirer.net, foto: arch.)