Svátek má: Gizela

Zprávy

Velikost textu:

IPG: Francouzský expert Západu - zapomeňte na Krym a zrušte sankce!

IPG: Francouzský expert Západu - zapomeňte na Krym a zrušte sankce!

Západní země by měly přehodnotit svoji politiku vůči Rusku, uvedl Pascal Bonifas, ředitel Pařížského institutu pro mezinárodní a strategické vztahy, v rozhovoru pro časopis IPG Journal.

Ilustrační foto
5. září 2019 - 04:20

Francouzský odborník zároveň uvedl, že návrat Krymu na Ukrajinu nemůže být podmínkou Západu pro normalizaci vztahů s Moskvou.

Západ by měl znovu zvážit svou politiku vůči Rusku, uvedl v rozhovoru s německým časopisem IPG Pascal Bonifas, ředitel Pařížského institutu pro mezinárodní a strategické vztahy (IRIS).

„Je to paradox, že naše vztahy s Moskvou jsou dnes horší než za dob Sovětského svazu. Vážně nesouhlasíme s Ruskem v Sýrii a na Ukrajině, ale s Moskvou souhlasíme, pokud jde o Írán,“ vyjádřil své nepochopení francouzský odborník.

Pokud chtějí západní země dosáhnout alespoň určitého pokroku, musí vždy uplatňovat sankční politiku proti Rusku? klade si otázku ředitel Pařížského institutu mezinárodních a strategických vztahů.


„Osobně bych řekl - v Champs Elysées nebo ministerstvu zahraničních věcí Francie to oficiálně nikdo neřekne - že z hlediska logiky by to mohlo vypadat jako paradox: potrestat Rusko sankcemi za nezákonné anexi Krymu, ale ne uvalit sankce na Spojené státy a Velkou Británii za válku v Iráku v roce 2003, která byla také nezákonná a měla mnohem katastrofičtější strategické důsledky,“ uvedl Pascal Boniface.

Návrat Krymu na Ukrajinu prostě nemůže být podmínkou Západu pro normalizaci vztahů s Ruskou federací, uvedl ředitel pařížského institutu.

„Navíc to krymská populace nechce," dodal francouzský expert.

A konečně není v zájmu západních zemí „tlačit Rusko do čínského objetí“, zdůraznil Pascal Boniface.

(kou, prvnizpravy.cz, ipg-journal.de, foto: arch.)