Svátek má: Miloslava

Zprávy

Velikost textu:

Írán: Nové americké sankce „navždy zavírají cestu k diplomacii“!

Írán: Nové americké sankce „navždy zavírají cestu k diplomacii“!

Íránské ministerstvo zahraničí uvedlo, že nové sankce Spojených států uvalené na nejvyššího vůdce republiky ajatoláha Alího Chameneího „navždy zavírají cestu k diplomacii“.

Ali Chameneí, íránský vůdce
25. června 2019 - 11:06

„Uložení zbytečných sankcí proti íránskému nejvyššímu vůdci (ajatoláhu Ali Chameneímu), stejně jako vůči šéfovi íránské diplomacie (Mohammadovi Javadu Zarifovi) navždy uzavře cestu pro diplomacii," napsal íránský oficiální představitel ministerstva zahraničí Abbas Musawi na svém Twitteru.

Podle něj se administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zabývá „zničením všech mezinárodních mechanismů“.

Předtím Trump sdělil, že podepsal dekret ukládající sankce na ajatolála Ali Chameneího. Podle amerického prezidenta tak znemožní přístup Chameneího k finančním prostředkům. Navíc označil íránského vůdce za odpovědného za "nepřátelské chování Íránu“. Navíc dal Trump najevo, že sankce mohou trvat „celá léta“.


Stálý zástupce Íránu v OSN, Majid Tacht-Ravanchi, poznamenal, že Teherán považuje nové sankce Washingtonu za další pokračování nepřátelské politiky Spojených států, která je v rozporu s mezinárodním právem.

Vztahy mezi Spojenými státy a Íránem se prudce zhošily poté, co Donald Trump před rokem jednostranně rozhodl o odstoupení USA od jaderné dohody aa obnovil sankce proti Teheránu. A to navzdory tvrzení ostatních účastníků dohody (Velké Británie, Francie, Německa, Číny a Ruska), že Írán dohodu dodržuje.

Situace se zhoršila navíc poté, co byly v Ománském zálivu napadeny dva tankery a Američané z toho obvinili Íránce. Následovalo sestřelení amerického špionážního dronu, kdy Bílý dům zvažoval raketový útok na některé cíle v Íránu. Na poslední chvíli si to však Trump rozmyslel a útok, který měl být proveden vminulý pátek, odvolal. Podle íránských vojáků byl let dronu nad íránským územím varován, naopak Američané tvrdí, že byl sestřelen v mezinárodním prostoru. Šéf Bílého domu zároveň prohlašuje, že dává přednost rozhovorům a diplomacii. Ovšem poslední sankce jsou spíše provokací, než pobídkou k rozhovorům. A pokud tomu tak je, pak je zřejmé, že americká politika potřebuje při nárůstu eskalace konečně najít důvod k vojenské konfrontaci.

(kou, prvnizpravy.cz, twitter.com, foto: arch.)