Svátek má: Slavomír

Zprávy

Velikost textu:

Írán se připravuje k likvidaci US letadlové lodi v Hormuzském průlivu

Írán se připravuje k likvidaci US letadlové lodi v Hormuzském průlivu

Írán přesunul model americké letadlové lodi do Hormuského průlivu, který spojuje Perský záliv s Arabským mořem.

Model letadlové lodi
28. července 2020 - 09:01

Dnes zveřejněné satelitní fotografie ukazují, že Íránci pravděpodobně plánují využít model k demonstraci demolice jako součást námořního cvičení Islámského revolučního gardového sboru.

Fotografie pořízená minulou neděli společností Maxar Technologies ukazuje umístění „letadlové lodi“ v oblasti jedné z hlavních energetických tepen, přes kterou se přepravuje asi 20% veškeré světové ropy. Do Hormuského průlivu byl z íránského přístavu Bandar Abbas odtažen model letadlové lodi amerického námořnictva nesoucího letadla.V únoru 2015, během cvičení Velkého proroka, které se konalo několik měsíců předtím, než šest světových mocností uzavřelo jadernou dohodu s Teheránem, potopily námořní jednotky IRGC model americké letadlové lodi třídy Nimitz. Skutečná letadlová loď amerického námořnictva Nimitz nedávno vstoupila do vod Středního východu z Indického oceánu a nahradila letadlovou loď Dwight D. Eisenhower v pohotovosti v Arabském moři.

Podle satelitní fotografie společnosti Maxar Technologies má replika letadlové lodi 16 stíhaček na palubě. Plavidlo je asi 200 metrů dlouhé a 50 metrů široké. Skutečné lodě třídy Nimitz mají délku přes 300 metrů a šířku 75 metrů.

Íránské námořnictvo bude pokračovat v „pravidelných cvičeních“ v Perském zálivu, oznámili íránští námořní představitelé 20. května, aby reagovali na hrozby americké armády. Americké námořnictvo ve svém výslovném varování pro Teherán požadovalo, aby všechny zahraniční lodě v Perském zálivu zůstaly ve vzdálenosti  100 metrů od amerických lodí. Jinak by takový přístup mohl být „interpretován jako hrozba a stát se záminkou legitimních obranných opatření“. Bahrajnské velení 5. operační flotily amerického námořnictva, jehož oblast odpovědnosti zahrnuje Střední východ, uvedlo, že jeho oznámení „je zaměřeno na zvýšení bezpečnosti, minimalizaci nejednoznačnosti a snížení rizika nesprávného výpočtu“.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)