Svátek má: Bořek

Zprávy

Velikost textu:

Írán slíbil tvrdou odvetu na všechny americké vojenské akce!

Írán slíbil tvrdou odvetu na všechny americké vojenské akce!

Atmosféra okolo situace na Blízkém východě houstne, a zejména ve vztahu Spojených států a Íránu, zatím však probíhá mezi zeměmi jen verbální přestřelka.

Amir Ali Hadjizadeh, íránský generál
13. května 2019 - 11:05

Írán udeří na Spojené státy, pokud Washington přijme konkrétní vojenskou akci, uvedl brigádní generál sboru Íránských islámských revolučních gard, Amir Ali Hadjizadeh, sdělilo internetové vydání Al Arabia.

„Jestli se Američané pohnou, zasáhneme je do hlavy,“ prohlásil generál, aniž by věc upřesnil.

Poznamenal, že americká vojenská přítomnost v regionu představuje vážnou hrozbu. Ale teď, zdůraznil Hadjizadeh, „se hrozba se stala možností".


Podle velitele íránských námořních sil Husseina Hadzaviho musí Spojené státy opustil Blízký východ.

"Tato přítomnost (Spojených státy v oblasti) skončila a musí ji opustit," řekl.

Dodal, že skutečnost, že se v současnosti mluví o vyslání letadlové lodi do Perského zálivu, není nová a USA se snaží zvýšit pravděpodobnost války.

Před týdnem poradce prezidenta USA pro národní bezpečnost John Bolton prohlásil, že Spojené státy posílají skupinu letadlové lodě Abraham Lincoln a údernou jednotku bombardéru k břehům Íránu. Podle něj to bude „jasný signál íránskému režimu, že jakýkoli útok na zájmy Spojených států se „setká s bezohlednou silou".

K eskalaci dochází na pozadí prohlášení íránských orgánů o záměru „přestat plnit určité povinnosti“ v rámci dohody o jaderném programu. Íránský prezident Hassan Rúháni také řekl, že dává evropským zemím 60 dní k jednání. Příslušné informace byly předány Spojenému království, Francii, Německu, Číně a Rusku.

(kou, prvnizpravy.cz, alarabiya.net, foto: arch.)