Svátek má: Beáta

Zprávy

Velikost textu:

Italové chtějí ruskou vakcínu, nechtějí být závislí na byrokratech EU

Italové chtějí ruskou vakcínu, nechtějí být závislí na byrokratech EU

Evropská agentura pro léčivé přípravky by měla rychle oznámit, zda lze použít ruskou vakcínu Sputnik V proti koronaviru, uvedl Alessio D'Amato, vedoucí zdravotnické služby v italském regionu Lazio.

Sputnik V
26. ledna 2021 - 06:20

Zástupce  regionálních úřadů se sídlem v Římě informoval o zpožděních a omezení dodávek vakcín západními společnostmi.

„Evropská agentura pro léčivé přípravky by měla spěchat, omezit byrokracii a jednat rychle. Mám na mysli ruský Sputnik. Dejte nám vědět, zda to lze použít nebo ne, “ uvedl Alessio D'Amato v rozhovoru pro deník La Repubblica,  „jde se o boj s časem a mutacemi koronaviru,“ dodal.

„Dosáhneme rychlejší kolektivní rezistence, nebo tady chceme nové mutace Covidu?“ zeptal se, „ řekněte nám, zda použít  léky, které již cirkulují v jiných zemích,“ pokračoval vedoucí oddělení v hlavním městě Lazia.

Oznámil, že italská vakcína, na které pracuje společnost ReiThera z Říma, by měla být připravena 1.června. Vysvětlil, že regionální orgány do vývoke investovaly 5 milionů euro a 3,5 milionu euro poskytl národní výzkumný výbor.

Tato příprava podle něj „ umožní Itálii naprogramovat očkovací kampaň a nebude záviset na těch, kdo chtějí rozhodnout o všem“, tedy EU.

Italské ministerstvo zdravotnictví v neděli uvedlo, že snížení dodávek vakcín oddálí očkování 80letých o  čtyři týdny a zbytku populace o 6-8 týdnů.

Itálie je další zemí, která nechce být závislá na kontraktech s vakcínami sjednaných EU. Minulý týden Maďaři koupili 2 miliony dávek ruské vakcíny Sputnik V.


Maďaři se na Unii neohlížejí. Koupili vakcíny od Rusů pro milion lidí

Vakcína zakoupená Maďarskem v Rusku je dostatečná k očkování 1 milionu lidí, uvedl maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto na setkání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem v Moskvě.

„Podle naší smlouvy nakoupíme vakcíny dostatečné k očkování celkem 1 milionu lidí. To znamená potenciálně 2 miliony dávek," uvedl Szijjarto.

(rp,prvnizpravy.cz,nczas,foto:arch.)