Svátek má: Dušan

Zprávy

Velikost textu:

Izrael schválil výstavbu dalších téměř 1800 domů na Západním břehu

Izrael schválil výstavbu dalších téměř 1800 domů na Západním břehu

Schválení izraelskými úřady přichází necelý týden před parlamentními volbami, které jsou zásadní pro politickou budoucnost předsedy vlády Benjamina Netanjahua.

Benjamin Netanjahu, izraelský premiér
29. února 2020 - 06:20

Izraelské úřady schválily výstavbu téměř 1 800 domů  v osadách na Západním břehu Jordánu, což je podle mezinárodního práva nezákonné.

Úřady daly zelenou výstavbě 1 776 domů, z toho 620 v osadě Eli a 534 v Shilo a Shvut Rachel na Západním břehu, uvedlo izraelské ministerstvo obrany.


„Dnes jsme v osadách schválili mnoho bytových jednotek a budeme to dělat i v budoucnu," uvedl ministr obrany Naftali Bennett, který je také hlavou koalice Yamina ve volbách  naplánovaných na pondělí 2. března.

„Nečekáme, jednáme. Arabům nedáme ani píď izraelské země, a proto tam musíme postavit domy, “řekl Bennett, také člen prozatímní vlády Benjamina Netanjahua, který věří, že v pondělí vyhraje parlamentní volby v souboji s centristickým soupeřem Beny Gancem.
.

Tyto volby jsou pro Benjamina Netanjahua o to důležitější, že v polovině března bude muset jít k soudu, který ho ve třech případech obviňuje z korupce, zpronevěry a porušení důvěry.

Tento souhlas s výstavbou téměř 1 800 bytových jednotek byl odsouzen izraelskou nevládní organizací (NNO), Peace Now, který tuto citlivou otázku pečlivě sleduje.

David Elhayani, předseda Rady Yesha, hlavní organizace zastupující osadníky na Západním břehu Jordánu, přivítal rozhodnutí, které „posiluje izraelskou přítomnost v Judeji a Samaří“.

„V pondělí půjdeme hlasovat a čekáme, že nově zvolená vláda bude pokračovat v rozvoji osad tak, jak je tomu dnes, "říká David Elhayani.V úterý 25. února již izraelský premiér oznámil připravovanou výstavbu 3 500 domů v oblasti okupovaného Západního břehu Jordánu, kde žijí beduíni, poblíž Jeruzaléma. Pokud Izrael v této oblasti vybuduje další osady mezi židovským osídlením Maale Adoumim a Jeruzalémem, bude Západní břeh zmenšen na polovinu, což by znemožnilo vytvoření možného palestinského státu s územní kontinuitou, tvrdí Palestinci a nevládní organizace.


„Projekt porušuje mezinárodní právo a překračuje všechny červené linie“, uvedl mluvčí palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse.

„Pokud bude projekt pokračovat, skončí myšlenka životaschopného palestinského státu,“ řekla Angela Godfrey-Goldsteinová, společná ředitelka nevládní organizace Jahalin Solidarity, která hájí beduínské rodiny založené v sektoru E1.

Netanjahu také minulý týden slíbil, že postaví tisíce domů v osadách ve východním Jeruzalémě. Mluvil o přidání 2 200 bytových jednotek do osady Har Homa, založené v roce 1997, a 3 000 bytových jednotek pro "židovské obyvatele" v oblasti Givat Hamatos, také v Jeruzalémě. Tento projekt osídlení v Givat Hamatos „podkopává životaschopnost budoucího palestinského státu“, poznamenala v úterý britská diplomacie i francouzský konzulát.

Dnes žije v osadách na Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě, palestinském sektoru okupovaného města a připojeném Izraelem, více než 600 000 lidí. Kolonizace těchto území se v posledních letech zrychlila pod vedením Benjamina Netanjahua a jeho spojence ve Washingtonu, prezidenta Donalda Trumpa.


Trump na konci ledna představil návrh urovnání izraelsko-palestinského konfliktu, který plánuje učinit z Jeruzaléma „nedělitelné“ hlavní město Izraele a připojení Jordánského údolí a asi 130 izraelských osad na Západním břehu Jordánu.

(rp,prvnizpravy.cz,lemonde,foto:arch.)