Svátek má: Ctirad

Zprávy

Velikost textu:

Izraelský premiér se v Bílém domě setkal se „Sleepy Joem“ (VIDEO)

Izraelský premiér se v Bílém domě setkal se „Sleepy Joem“  (VIDEO)

<< VIDEO >> Americký prezident Joe Biden údajně usnul na tiskové konferenci s izraelským premiérem Naftali Bennettem.

Naftali Bennett a spící Joe Biden
30. srpna 2021 - 07:20

Bennett přijel do USA, aby jednal s americkým prezidentem. Šéf izraelské vlády na tiskové konferenci hovořil o nové fázi přátelství mezi USA a Izraelem. V této době americký vůdce nehybně seděl se zavřenýma očima.

Předseda vlády Bennett se setkal se „Sleepy Joe“, jak Trump nazval Bidena během prezidentských voleb 2020. Diskutovali o íránské otázce, poskytnutí třetí dávky vakcíny a o řadě dalších otázek spojených s Izraelem.

„Bylo to vynikající setkání, zejména v soukromí, a bylo to hlavně pracovní setkání. Bylo to, jako bychom se znali dlouho. Našel jsem vůdce, který miluje Izrael, přesně ví, co chce, a také pozorně sleduje naše potřeby. “ řekl Bennett.

Izrael se nyní snaží přesvědčit Spojené státy, aby se nevracely k jaderné dohodě s Íránem a nerušily sankce. Bennett se pravděpodobně pokouší přesvědčit Bidena, aby zaujal vůči Íránu co nejtvrdší pozici, a tvrdí, že „je načase zastavit Íránce a neposkytnout jim záchranné lano při obnovování jaderné dohody, jejíž platnost skončila“.

„Pokud jde o Írán - prezident Biden i já jsme rozhodnuti, že Írán nikdy nebude mít jaderné zbraně. Jsem rád, že se shodneme na cíli, a na pracovní úrovni budeme v příštích dnech, týdnech a měsících pracovat na rozvoji kanálů spolupráce. Není třeba opakovat - není mnoho času, problém je naléhavý, “ tvrdil Bennett 28. srpna.Na druhé straně první setkání s vládou nového prezidenta Ibrahima Raisiho uspořádal duchovní vůdce Íránu ajatolláh Ali Chameneí . Tvrdil, že „americký prezident Joe Biden se ve svých požadavcích na Írán neliší od svého předchůdce Donalda Trumpa“.

Očekává se, že Teherán a Washington obnoví nepřímá jednání ve Vídni, která byla pozastavena po prezidentských volbách v Íránu. Datum nového kola zatím není známo.

(rp,prvnizpravy.cz,fb,foto:arch.)