Jak skončí Majdan v Kazachstánu?

zprávy

<< VIDEO >> V Kazachstánu je nyní velký strach a napětí. Protesty, které tam začaly 2.ledna kvůli zdražení zkapalněného plynu, se o den později změnily v barevnou revoluci podobnou ukrajinskému Majdanu v jeho horké fázi: S velkými střety na náměstích velkých měst. 

Jak skončí Majdan v Kazachstánu?
Olesya Medvedeva, komentátorka webu Strana.ua
6. ledna 2022 - 07:20

Na protestech se spolu s ekonomickými požadavky podle očekávání objevila i politická hesla – výzvy k rezignaci nejvyššího představitele současné vlády. Demonstranti se přitom chovají extrémně agresivně, dokonce zastavují sanitky.

Protesty v Kazachstánu mezitím koordinuje nejslavnější představitel opozice země, 58letý Muchtar Abljazov. Na konci 90. let působil jako ministr energetiky a obchodu Kazachstánu, ale pohádal se s prezidentem Nursultanem Nazarbajevem a rezignoval. Jeho štáb se nachází v Kyjevě.

V novém vydání blogu  „Yasno. Pochopitelně" zvláštní zpravodajka webu Strana Olesya Medveděva, předpokládá pravděpodobné scénáře vývoje událostí v zemi.


Podle ruských zdrojů jsou obvyklé dezinformační zdroje kontrolované USA (včetně těch z Ukie!) v plné síle na podporu povstání. Míra násilí je velmi vysoká, dokonce i na sanitky je útočeno, policisté jsou biti, odzbrojeni, svlékáni a ponižováni, sklady zbraní byly vyprázdněny. Internet byl odpojen, stejně jako energie v mnoha částech Almaty a Nursultanu.

Toto je opakování toho, o co se USA pokusily v Bělorusku a v Kyrgyzstánu, a příštích pár dní bude klíčových. Mnoho vládních budov bylo zabráno a vypáleno, některé byly znovu dobyty úřady. Zákon a pořádek se zhroutil a na mnoha místech ulice ovládají skupiny násilníků. Existují zprávy o organizovaných ozbrojených skupinách, které se zapojují do přestřelek s policií, bezpečnostními a vojenskými silami. Jeden zdroj uvádí, že jsou zapojeny také kazašské vzdušné síly. Existují také zprávy o Takfirech využívajících těchto nepokojů (oficiálně vyvolaných zvýšením ceny benzinu).

Oficiální zdroje uvádějí 8 mrtvých a 317 zraněných mezi policejními silami. Státní orgány ztratily kontrolu nad několika městy (včetně Alma-Ata) a 3 na letištích (část z nich bylo zapáleno). Astana a Pavlodar zůstávají pod kontrolou úřadů.

Prezident Tokajev se zmínil, že by mohl požádat o pomoc Organizaci smlouvy o kolektivní bezpečnosti. Kanceláře CSTO zatím říkají, že žádnou takovou oficiální žádost neobdržely.

Pro celou zemi bylo vyhlášeno stanné právo.

Tyto události jsou přímou hrozbou pro Rusko i Čínu . Zdá se, že Turecko prosazuje svou pantureckou agendu. Zdálo se, že se do toho zapojila i CIA podporovaná Ujgury Takfiri. To vše je vyňato přímo z příručky CIA: twitter, kanály Telegram (včetně NEXTA), organizace financované Sorosem atd. jsou hluboce zapojeny (včetně jednotek Ukie PSYOPs).

Pro kazašské úřady je naprosto klíčové, aby co nejdříve obnovily právo a pořádek . Budou mít potřebné odhodlání a zdroje? Nevím. názory?

(rp,strana,thesaker,foto:arch.)


Anketa

Kdybyste měli na výběr, na post premiéra ČR byste zvolilli: