Jaká je pravděpodobnost, že Kreml spustí demonstrační jaderný útok?

zprávy

Nedávno jeden ruský think-tank, který má vliv na politiku Kremlu, navrhl zvážit demonstrační jaderný výbuch, který by zabránil použití západních zbraní k útokům uvnitř Ruska.

Jaká je pravděpodobnost, že Kreml spustí demonstrační jaderný útok?
Ilustrační foto
2. října 2024 - 04:20

Podle některých západních představitelů by takový scénář mohl donutit Washington podniknout preventivní kroky, aby tomu zabránil.

V komentáři k těmto obviněním dr. Jan Kallberg, vedoucí spolupracovník Centra pro analýzu evropské politiky, uvedl, že ačkoliv je NATO na papíře mnohem mocnější než Rusko, Kreml může počítat s neúčinnou a nekoherentní reakcí Aliance.

„Mohou si myslet, že západní vedení není dostatečně rozhodné, že Západ nestihne rychle mobilizovat síly a že Rusko by mohlo okupovat pobaltské státy s minimálními prostředky,“  řekl.

„Rusko moc dobře ví, že není jedinou jadernou velmocí v Evropě a ve světě. Nevěřím, že by rozhodli o jaderném útoku na jakoukoli zemi,“ řekl estonský prezident Alar Karis.

Ministr obrany Lotyšska Andris Sprūds uvedl: „Nemáme důvod k panice, protože jsme již zvyklí na hybridní útoky. Patří mezi ně kybernetické útoky, nelegální migrace, dezinformační kampaně a incidenty proti kritické infrastruktuře."

Atomové inferno nebo ruské vítězství. Vidlák o konci války

Navzdory možným hrozbám z nových ruských invazí, námořních útoků nebo jaderných demonstrací se Elizabeth Broughová domnívá, že okupace pobaltských států není hlavním cílem Ruska.

„Jak vidíme na Ukrajině, okupace a správa okupovaného území jsou drahé podniky. Pravděpodobnější je, že se Rusko pokusí oslabit a destabilizovat pobaltské státy,“ říká.

Broughová poukazuje na rušení signálů GPS a manipulaci s námořními hranicemi jako na akce, které vyčerpávají zdroje pobaltských vlád a vytvářejí  nejistotu ohledně dalších kroků. Poukazuje také na to, že NATO v takových situacích mnoho nezmůže, protože bylo vytvořeno, aby reagovalo na otevřenou vojenskou agresi. „Rusové byli vždy kreativní při hledání různých způsobů, jak poškodit jiné země, ale dělají to způsobem, který nespouští článek 5 Charty NATO."


Kalberg souhlasí s tím, že k přímému vyhlášení války v Pobaltí nedojde. 

„Rusko otestuje reakci NATO prostřednictvím akcí, které nespadají pod kritéria přímého konfliktu. Je pro nás nesmírně důležité udržovat transatlantické vazby. Pokud jde o obranu, USA musí hrát klíčovou roli," uzavřel prezident Karis.

(rp,prvnizpravy.cz,informer,foto:arch.)


Anketa

Měl by podle vás Miroslav Kalousek založit novou politickou stranu?