Svátek má: Bohumil

Zprávy

Velikost textu:

Jaký zákon se v Kyjevě připravuje pro Donbas

Jaký zákon se v Kyjevě připravuje pro Donbas

Ukrajinské kabinet ministrů nedávno schválil návrh zákona o přechodném období pro Donbas .

Olesya Medvedeva , komentátorka webu Strana.ua
7. srpna 2021 - 09:01

Ve svém pravidelném videoblogu „Jasno“ na ukrajinském webu Strana.ua Olesja Medvěděvová podrobně popisuje, co je uvedeno v návrhu zákona o přechodném období, co bude znamenat pro obyvatele Donbasu.

Dokument se tvoří od loňského roku a prošel mnoha revizemi a ze 70 stran se téměř snížil na polovinu. Po schválení vládou bude předložen Nejvyšší radě ke zvážení.

Návrh zákona obsahuje algoritmus pro akce ukrajinských úřadů na nekontrolovaných územích Doněcké a Luhanské oblasti v různých situacích: Během konfliktu, tedy nyní i později, pokud se regiony vrátí pod kontrolu Kyjeva.

Oproti původní verzi byla některá ustanovení dokumentu zjednodušena: Například byl odstraněn dvouletý zákaz účasti ve volbách. Zůstalo tam však mnoho věcí, které v rozporu s minskými dohodami. A pokud dokument  Rada schválí v současné podobě, proces vyjednávání to ještě zpomalí. To znamená, že prakticky znemožní reintegraci Donbasu .


Ve světle nedávných výzev Vladimira  Zelenského obyvatelům Donbasu, kteří se považují za Rusy, aby se dostali z Ruské federace, se však reintegrace nekontrolovaných oblastí ukrajinským úřadům zdá zcela zbytečná.


(rp,prvnizpravy.cz,strana.ua,foto:arch.)Jste spokojeni s výsledky komunálních a senátních voleb?

Ano
transparent.gif transparent.gif
30%
Ne
transparent.gif transparent.gif
32%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
38%