Jamie Blackett: Západní svět propadá šílenství

zprávy

Irská vláda údajně zvažuje plán zbavit se zhruba 200 000 dojnic, čímž by splnila jeden ze svých klimatických cílů. Samozřejmě, je to šílenství, které se tedy nyní přiblížilo až k britským domovům.

Jamie Blackett: Západní svět propadá šílenství
Ilustrační foto
6. června 2023 - 04:20

Jako první je na své kůži pocítili farmáři holandští, když je EU vyzvala k plnění jejích klimatických závazků – a nyní je tedy řada na Irsku, aby masakrem svého dvěstětisícového  stáda krav v plenění evropského biofondu pokračovalo.

Program má podobné rysy jako dobrovolný odchod lidí ze zaměstnání. A to v tom, že farmářům jsou za utracení jejich dobytka vypláceny finanční náhrady. Což však současně panující nervozitu britských chovatelů dobytka zmenšuje jen částečně, protože na obzoru jsou plány ekomodernistického programu, který předpokládá vyřazení konvenčního masa z lidské stravy úplně. A na palubě tohoto nejmodernějšího hnutí nejsou jen obvyklí radikálové, ale též  mnoho světových politiků. Takže hovořme jako o štěstí, že jsme už mimo EU, jinak bychom podobným tlakům z Bruselu čelili dnes i my. A považujme za jistou výhodu i skutečnost, že britský premiér Rishi Sunak, zastupující venkovský volební obvod Yorkshire Dales, už z tohoto titulu chápe, co je dnes pro britské zemědělce v sázce. Protože utrácet sumy peněz na ničení užitkových zvířat by bylo jen dalším a možná i nejpřesvědčivějším důkazem šílenství, které se v tomto čase šíří Západem jako stepní požár.Jistě, měli bychom nahradit obilnou stravu skotu trávou – lze to udělat. A měli bychom též přijmout schopnost krav vytvářet energii. Lůj z britského skotu se již přeměňuje na bionaftu. Jednotunové zvíře vystačí na zhruba 180 litrů tohoto paliva a k dispozici je již i nová anaerobní (bezkyslíková) technologie, proměňující metan v hnoji na použitelnou elektřinu a teplo. Hnůj navíc může snížit potřebu škodlivých umělých hnojiv. Má vlastní mléčná farma do těchto nových zelených technologií investuje s vírou, že během několika málo let budeme uhlíkově neutrální i schopni energii vyvážet.

Než, a pokud vůbec někdy, bude technologie laboratorního jídla natolik účinná, aby nahradila jedlé tuky a bílkoviny ze zvířat, budeme pravděpodobně používat vodíkovou technologii místo fosilních paliv, a nikdo se už před  uhlíkem nebude třást strachy.

Ano. Zemědělství se musí stát ekologičtější, ale s pomocí´nových technologií a nikoli tím, že se z vaničky spolu s vodou vyleje i dítě.

(rp,prvnizpravy.cz,Telegraph, vybral a přeložil Lubomír Man, foto:arch.)
43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX

Anketa

Je podle Vás vysílání České televize objektivní a vyvážené?