Svátek má: Beáta

Zprávy

Velikost textu:

Je Joe Biden verzí Jimmyho Cartera pro rok 2021?

Je Joe Biden verzí Jimmyho Cartera pro rok 2021?

Carterova léta se vrátila. Inflace prudce stoupá. Stejně tak je to s počtem vražd. Ceny ropy stoupají, jak prezident zasahuje do americké energetické nezávislosti, a přitom dává Putinovi zelenou, aby spojil západní Evropu s ruským plynovodem. 

Joe Biden, americký prezident
27. července 2021 - 10:21

Ročenky středních škol jsou plné idolů mládí - fotbalové hry, plesy a poznámky od nejlepších přátel navždy. Moje ročenka ze střední školy z roku 1980 se nelišila, kromě jednoho obrázku.  

Fotografický klub pořídil obrázek masivního billboardu naproti vchodu do domovského stanoviště 82. výsadkové divize. Tato zpráva byla vrcholnou slávou let Jimmyho Cartera - IRAN, NECHTE NAŠE LIDI ODEJÍT. To je to, čím jsme se stali, národ ponížený o prosbu vůči teheránským teokratickým fanatikům o propuštění amerických diplomatů a vojáků.

V 70. letech svět předpokládal, že Spojené státy jsou v nevyhnutelném úpadku, který je způsoben domácími problémy a nerozhodností v zahraničí. Zločin se vymkl kontrole. Ceny ropy se ztrojnásobily a plynovody byly všude. Američané se naučili nové slovo: stagflace.  

Rozpočet na obranu posiloval; nebylo palivo pro vozidla ani peníze na výcvik. V zámoří napadli Sověti Afghánistán a v Jižní Africe zuřili kubánští zástupci. Mezitím se Jimmy Carter jménem Ameriky omluvil . Někteří akademici hodnotili stejně jako nyní, když se Amerika dostala do pasti Thucydidů. V této pasti hrála Amerika roli Atén a Sovětský svaz roli Sparty.

Tehdejší senátor Joe Biden si v této dekádě diskotéky a „malátnosti“ prořezal politické zuby. Tehdy byl na špatné straně historie a byl na dobré cestě k tomu, aby byl, jak o několik let později řekl bývalý ministr obrany Robert Gates, „špatně ve všech důležitých otázkách národní bezpečnosti po dobu 40 let“.

Ministr obrany Lloyd Austin byl vyslán do Asie, aby spojence uklidnil vzpomínkami na lhostejnost Obamovy éry k tichomořskému regionu, že Biden je střižen z jiného rouna. Přestože Austin nabídl tato ujištění, navrhla Bidenova vláda paušální rozpočet na obranu, který nebyl dostatečný ani pro udržení kupní síly. Nesoulad se neztratil u národů, které chtějí stát společně s Washingtonem, aby zabránily čínské vojenské dominanci v tichomořské oblasti.

Stejný postoj platí i na Středním východu, kde arabské státy v roce 2020 pohřbily odvěké nepřátelství vůči Izraeli, aby se postavily společně proti mullahům v Teheránu. Bidenův Bílý dům zahodil roky pokroku zapouzdřený Abrahamovými dohodami a vrátil se k uklidnění Íránu a jeho zástupců za Obamovy éry.  

I v Evropě jde o ústup. Trumpova vláda zastavila ruskou agresi na Ukrajině tím, že Kyjevu poskytla zbraně schopné likvidovat tanky, vrtulníky a letadla ruského prezidenta Vladimira Putina. Vláda Biden-Harrisová jednostranně zadusila příliv vojenských dodávek na Ukrajinu v naději, že to Moskva se taky tak zachová. Místo toho Putin přesunul desítky tisíc vojáků na hranici s Ukrajinou a nadále vede válku kybernetickými prostředky zásadními pro americkou bezpečnost.

Lidé v Londýně, který je jedním z nejdůležitějších amerických spojenců, byli ohromeni prezidentem, který nedokázal pochopit, že Severní Irsko je součástí Spojeného království, nikoli provincií Irské republiky. Kanaďané se vzpamatovávají ze ztráty tisíců pracovních míst v odvětví ropy a zemního plynu, protože Amerika se vzdala svého energetického partnerství úderem prezidentského pera. Prezident Francouzské republiky prohlásil, že probuzené předsednictví Joea Bidena je hrozbou pro samotnou duši francouzského národa. To vše znamená, že Ameriku nyní vedou ti, kteří věří, že jsou tady, aby zvládli národní úpadek, ne aby vedli svět. Ministr zahraničí Antony Blinken požádal Radu OSN pro lidská práva, fórum pro světovou kriminalitu, o vyšetřování rasismu v Americe. To znamená vyměnit členy rady Čínu, Rusko a Kubu, aby nehanobili Spojené státy s požehnáním Foggy Bottom.  

To není pro Blinkena nová půda. V březnu ho čínský ministr zahraničních věcí udeřil pouhým zopakováním Bidenovy vlastní probuzené kritiky Ameriky. Wall Street Journal  předpokládal, že Čína jasně že „po Trumpových letech, Peking chce návrat k Obamově politice Obamovy.“ Blinken mohl reagovat jen jako nadšený absolvent fakulty v amerických „nedokonalostech“.  

V dubnu Bidenova velvyslankyně při OSN Laura Thomas-Greenfieldová uvedla USA do rozpaků tím,  že  před Radou OSN pro lidská práva o svém vlastním národu prohlásila, že „původní hřích otroctví vpletl do našich zakládajících dokumentů a zásad bílou nadřazenost“.  

Neschopnost těchto nejvyšších představitelů být vůči své vlastní zemi cokoli jiného než v obraně, udává tón toho, co lze očekávat v příštích čtyřech letech. Jak se může Amerika vyrovnat s nekontrolovatelnou Čínou, když její vlastní vůdci nevěří, že zemi stojí za to bránit, dokonce i rétoricky? Pokud nebudou stát za národem založeným na univerzálních principech lidské důstojnosti a svobody jednotlivce, kde pak budou stát?

Pojďme si vyjasnit, o co jde. Čína a její mladší partneři, Rusko a Írán, neusilují o nic menšího než svržení Spojených států jako nejmocnější země na světě, přičemž Střední říše je ve středu nového světového řádu.  

Carter skvěle uvedl, že sovětská invaze do Afghánistánu odhalila to, co bylo jádrem moskevských ambicí. Okamžitě uvedl do výroby bombardér B-1, tank Abrams a Minuteman 3 - systémy, na kterých Ronald Reagan stavěl, aby se postavil proti Kremlu.

Alespoň muž z Plains byl dost upřímný, aby zvrátil směr, když si uvědomil, že se mýlí. Nepočítejte s podobným zjevením od současného obyvatele Bílého domu. Lze se jen modlit, aby Američané nebyli svědky více planoucích billboardů na Bragg Boulevard, končí komentář Robert Wilkie, bývalý tajemník ministerstva pro záležitosti veteránů a podtajemník obrany pro personál a připravenost, je hostujícím členem Centra národní obrany The Heritage Foundation.

(rp,prvnizpravy.cz,nationalinterest,foto:arch.)