Svátek má: Jaromír

Zprávy

Velikost textu:

Jedna z nejlepších ekonomik na světě se rekordně hroutí!

Jedna z nejlepších ekonomik na světě se rekordně hroutí!

Hospodářství Švýcarska, které je označováno za jedno z nejlepších na světě, se v době krize, vyvolané pandemií koronaviru a kvůli ní zavedeným omezením, rekordně zhroutilo.

Ilustrační foto
1. října 2020 - 10:16

S odkazem na zprávu agentury Reuters HDP země ve druhém čtvrtletí letošního roku poklesl o 7,3 procenta, podobný pokles byl zaznamenán poprvé za několik desetiletí, to uvedl portál „rambler.ru“.

Státní sekretariát pro hospodářské záležitosti (SECO) země uvedl, že se jedná o nejprudší pokles od prvního výpočtu ukazatelů v roce 1980. Podle analytiků klesla v první polovině roku 2020 osobní spotřeba o 8,1 procenta, vývoz zboží poklesl o 6,5 procenta a vývoz služeb poklesl o 15,3 procenta.


Současně ekonomové vytvářeli pesimističtější prognózy ekonomiky: předpovídali pokles nejméně o 8,2 procenta. Ve třetím čtvrtletí analytici očekávají postupné oživování ekonomického růstu, ale je příliš brzy na to, abychom hovořili o návratu k předkrizovým indikátorům. Celkově švýcarské orgány očekávají do konce roku nejsilnější recesi od 70. let.

Podle nedávné studie Mezinárodního institutu pro rozvoj managementu (IMD) je Švýcarsko na špici světového žebříčku konkurenceschopnosti. Singapur, Dánsko, Nizozemsko, Hongkong, Švédsko, Norsko, Kanada, Spojené arabské emiráty, Spojené státy a Tchaj-wan se rovněž řadí mezi nejlepší ekonomiky světa, dodal „rambler.ru“.

(kou, prvnizpravy.cz, rambler.ru, foto: arch.)