Svátek má: Prokop

Zprávy

Velikost textu:

Jednání o Fort Trump uvízla: USA nechce škádlit Rusko

Jednání o Fort Trump uvízla: USA nechce škádlit Rusko

Fort Trump, symbol úzké polsko-americké vojenské spolupráce, vlajkového projektu prezidenta Dudy, se  najednou ztrácí v mlze informací.

Dudův sen se ztrácí zatím v mlze
13. června 2020 - 07:20

Renomovaná agentura Reuters uvedla, že Washington v nadcházejících dnech vyhlásí fiasko, píše se v článku na polském webu Polityka.

Neshody se mimo jiné týkají místa, kde by byla postavena „pevnost“. Polská strana ho vidí na východě nedaleko Běloruska, zatímco Američané v západní části Polska, kvůli nezostřování  vztahů s Ruskem. Další neshodou je financování podniku. Polská strana podle Washingtonu nabídla 2 miliardy dolarů - příliš málo pro Američany vedených podnikatelem Trumpem. Polská ekonomika je však ve fázi recese.

Volby se blíží ve Spojených státech, ve kterých Trump trvá na tom, že Amerika nebude dojena, a vyžaduje vyšší výdaje na obranu od spojenců. Tato pozice je populární mezi Trumpovými voliči (America First), a to může být jedním z důvodů údajného selhání (?) vyjednávání. Dalším problémem je oznámené omezení americké přítomnosti v Evropě, stažení 9 000. Vojáků z Německa.


Další sporný problém, který se vždy objevíá během vyjednávání o přítomnosti amerických jednotek, je otázka jurisdikce. Spojené státy požadují, aby jejich zaměstnanci nepodléhali místní jurisdikci, ale aby odpovídali americkým soudům. Hostitelé, v tomto případě Polsko, se zdráhají (nebo vůbec ne) dohodnout se na imunitě pro všechny členy amerického kontingentu, který by navíc byl umístěn na rotačním základě, takže mluvíme o tisících vojáků a důstojníků, kteří přijíždějí a odcházejí do zámoří ve stanovených termínech.

Polský náměstek ministra zahraničí Paweł Jabłoński dokonce „prohlásil“, že „to bude nějakou dobu trvat“. Nic nevylučuje. Washington zase označil zprávy společnosti Reuters za falešné zprávy. Jak to vlastně je? Podle názoru autora článku se nejedná o zprávu vycucanou z prstu, ale jednání se zadrhla a bylo rozhodnuto odložit je na lepší časy, jistě po volbách v obou zemích.

(rp,prvnizpravy.cz,polityka,foto:arch.)