Jedním z cílů německé „tankovací“ turistiky je Česko

zprávy

Stále více Němců jezdí tankovat do Česka, Rakouska, Polska nebo Maďarska. Tamní provozovatelé čerpacích stanic zažívají nápor na své čerpací stanice jako nikdy předtím. V Německu naopak vláda pokračuje ve zyšování cen.

Jedním z cílů německé „tankovací“ turistiky je Česko
Ilustrační foto
22. října 2021 - 10:30

Každý, kdo v Německu žije v regionech blízko hranic s Polskem, Rakouskem nebo Českou republikou, může dojet do sousední země natankovat. Současná tankovací turistika se dokonce rozšiřuje i do Maďarska. To vše proto, že vláda Merkelové otáčí cenovým šroubem natolik, že i výlety do Ödenburgu, Stein am Anger (Szombathely) nebo Straß-Sommerein (Hegyeshalom) v západním Maďarsku stojí za to, píše se na německém webu Die Freie Welt.

V Německu ceny pohonných hmot všeho druhu – politicky i ideologicky chtěné – extrémně rostou. Litr nafty aktuálně stojí v průměru 1,555 eura, takže je dražší než kdykoli předtím. Šroub s cenou nahoru otáčí především dodatečná přirážka v důsledku daně z oxidu uhličitého ve výši 25 eur za tunu zavedená v Německu.

V každém případě jsou tahouny zvyšujících cen pohonných hmot daně a cla na pohonné hmoty. Při současné cenové hladině to činí asi 78 centů za litr u nafty a 97 až 98 centů u prémiového benzínu.Vláda Merkelové všechna obvinění odmítá a podle očekávání se odvolává na údajný vývoj trhu. Aktuální ceny závisí na velkoobchodních cenách, uvedla v pondělí mluvčí ministerstva. „Zásahy ze strany státu nejen že nejsou běžné, ale nejsou ani právně možné."

„To je samozřejmě nehorázný nesmysl. Česká vláda nedávno ukázala, že to jde udělat jinak, když se to politicky chce, odpuštěním daní z elektřiny, ropy a plynu. Díky tomu zůstávají ceny pohonných hmot na relativně nízké úrovni (ve srovnání s Německem) a přinášejí místnímu ropnému průmyslu včetně čerpacích stanic rekordní tržby. Litr nafty v Česku aktuálně stojí v přepočtu kolem 1,34 eura, což je o ohromných 20 centů levněji než v Německu. Takový cenový rozdíl nelze vysvětlit zvýšenými cenami na světovém trhu,“ píše se v článku na Die Freie Welt.

Že by „tankovací“ turistika Němců měla takový vliv na vzrůstající ceny u nás?Bohužel na summitu lídrů EU, který probíhá v Bruselu, nedošlo k žádnému zlomovénu rozhodnutí ohledně regulace cen energií.

Lídři Francie, Španělska či Česka však již před summitem dávali najevo, že chtějí jít dál a reformovat trh s elektřinou či regulovat ceny emisních povolenek

Podobné výraznější kroky však podle zmíněného diplomata narážely na odpor lídrů Nizozemska, Belgie a dalších států, podle nichž není nutné dočasné zdražení řešit tak zásadními zásahy do dosud fungujícího unijního trhu.

Do závěrů se nakonec dostala výzva Komisi, aby „prověřila fungování trhu s plynem a elektřinou, stejně jako ETS“, a to za pomoci evropského regulátora ESMA (ct24).

(rp,prvnizpravy.cz,freiwelt,foto:arch.)


Anketa

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano 68%
transparent.gif transparent.gif
Ne 16%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 16%
transparent.gif transparent.gif