Svátek má: Horymír

Zprávy

Velikost textu:

Jerusalem Post: Damašek pohrozil Tel Avivu odvetným úderem!

Jerusalem Post: Damašek pohrozil Tel Avivu odvetným úderem!

V reakci na izraelské nálety může Sýrie udeřit na letiště Ben Guriona v Tel Avivu. Toto varování učinil stálý zástupce arabské republiky v Radě bezpečnosti OSN Bašár Jaafari, uvedl Jerusalem Post.

Ilustrační foto
24. ledna 2019 - 07:20

Diplomat také obvinil Spojené státy, Velkou Británii a Francii, že zavírají oči kvůli opakovaným činům agrese židovského státu vůči jeho zemi, napsaly noviny.

„Buď je čas Rady, aby přijala nezbytná opatření k zastavení opakovaných izraelských útoků na mou zemi, nebo musíme upozornit iniciátory války v Radě použitím zákonného práva na sebeobranu a reagovat na izraelský útok na mezinárodní letiště v Damašku, úderem na letišti v Tel Avivu,“ varoval diplomat.
 
Jaafari poznamenal, že Rada bezpečnosti dosud nedokázala odsoudit Izrael a donutit ho zastavit nálety na Sýrii. Navíc podle něj Spojené státy, Velká Británie a Francie nadále hrají roli „falešných svědků" v organizaci, a proto podporují agresivní činy proti jeho zemi.
 
Stálý představitel dále zdůraznil, že Damašek bude i nadále hájit své právo na Golanské výšiny a usilovat o stažení „okupačních sil". Izrael obsadil toto syrské území v roce 1967 během šestidenní války a poté ho anektoval, připomněla publikace.

NI: Izrael má na Golanské výšiny menší nárok, než Rusko na Krym!
 
Jaafari také varoval, že jeho země bude odolávat pokusům o „překreslení mapy regionu". „Naši lidé, kteří vedou bezprecedentní válku proti mezinárodnímu terorismu, jsou proti těmto plánům  a nedovolí, aby se uskutečnily," ujistil.
 
Předtím ozbrojené síly židovského státu oznámily útoky na cíle iránské jednotky v Al-Quds v Sýrii, včetně skladišť zbraní a cvičiště. Podle představitelů Tel Avivu byl útok proveden v reakci na ostřelování „území Izraele".

Izrael pravidelně útočí na íránské jednotky nacházející se v Sýrii. Při náletech ale útočí i na syrskou infrastrukturu – naposledy na letiště u Damašku.

(kou, prvnizpravy.cz, jpost.com, foto: arch.)