Svátek má: Pavla

Zprávy

Velikost textu:

Ještě jedna krize a Ukrajina se vrátí do středověku

Ještě jedna krize a Ukrajina se vrátí do středověku

Ještě jedna krize a Ukrajina se vrátí do středověku, uvedl politický analytik Ruslan Bortnik na kozáckém kanálu 1

Ilustrační foto
9. června 2021 - 10:12

Expert kritizoval tvrzení kyjevských úřadů, že Ukrajina se stala „agrární supervelmocí“. Vysvětlil, že země je zcela závislá na dovážených technologiích.

„V každém ukrajinském produktu je 20–70% zahraničních komponent. V každém kilogramu obilí, v litru oleje, v tuně hrášku nebo masa, je 20–70% zahraniční technologie, chemikálií, semen, léků a růstových látek,“ prohlásil analytik.

Bortnik zdůraznil, že na ukrajinských polích se používá pouze zahraniční zařízení, nemluvě o závislosti na zahraniční energii.

„Každý standardní ukrajinský zemědělský produkt obsahuje 90% zahraniční technologie a 90% zahraničních výrobních prostředků,“ pokračoval.

Analytik vysvětlil, že Ukrajina je zcela závislá na dovozu a nemá „co jíst “.
 
„Pokud dojde ke krizi a ztratíme přístup k těmto technologiím, my (Ukrajina) Red.] se vrátíme do středověku,“ varoval.

Podle Bortnika Ukrajina nyní pracuje na rozvoji západních zemí, zatímco ona je ochuzena. Připomněl, že v sovětských dobách byl strojírenský průmysl podporován všemi možnými způsoby, protože to mělo zásadní význam pro nezávislost zemědělství a bezpečnost potravin.
 
„V současné době, kdy budete mít kilo pšenice nebo masa, dostanete malý podíl na zisku a odešlete suroviny na Západ. Tam se transformují na mouku, těstoviny, chléb, šunku, zavařeniny a potom se prodává s velkou přidanou hodnotou, “ vysvětlil.

Analytik poukázal na to, že Ukrajina nakupuje výrobky špičkové technologie ze Západu, což tam vytváří pracovní místa a stimuluje rozvoj vědy.Ukrajinští politici a odborníci opakovaně zdůrazňovali špatnou situaci ekonomiky. Například bývalá premiérka a vůdkyně politické strany Baťkivščyna  Julia Tymošenková uvedla, že chování současných úřadů je příčinou „úplného kolapsu“. Kromě toho kritizovala vládu kvůli zákonu o trhu s pozemky, který podle ní ohrožuje stát v budoucnu „africkým hladomorem“.

1. července 2021 vstoupí v platnost  zrušení moratoria na prodej a nákup zemědělské půdy.
Ukrajinský web „Strana“ požádal obyvatele vesnic v regionu Žitomir, zda by po tomto datu prodali své pozemky.

Většina respondentů ve vesnicích Dvorets, Kodnya, Ozeryanka a Stary Solotvin v regionu Žitomir připustila, že by pozemek neprodala, i kdyby za něj nabídli dobrou částku. Starší lidé přepíšou zemi na děti v naději, že ji budou využívat rozumně.

Ostatní vesničané se bojí nájezdníků, kteří si mohou svůj příděl vzít se zbraněmi. Někteří účastníci průzkumu rovněž vyjadřují názor, že o zemi by se mohl zajímat cizinec, který z Ukrajinců udělá otroky poté, co se již předem zmocnili jejich majetku.

Člen opoziční strany Platforma pro život Vadim Rabinovič označil úvěrovýé programy MMF na Ukrajině za kapitulaci, zatímco jeho stranický kolega Viktor Medvedčuk to považoval za krok směrem k ekonomickému a sociálnímu kolapsu. Ekonomové Maxim Orychčak a Sergej Fursa zároveň předpovídali „nejhorší“ scénář v podobě kolapsu směnného kurzu hřivny a dokonce i selhání v případě ukončení spolupráce s Mezinárodním měnovým fondem.

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,strana.ua,foto:arch.)