Svátek má: Arnošt

Zprávy

Velikost textu:

Jižní Osetie má v úmyslu uznat události roku 2008 za genocidu!

Jižní Osetie má v úmyslu uznat události roku 2008 za genocidu!

Jižní Osetie označuje za genocidu nejen událostí roku 1920, jak již bylo učiněno, ale také roku 2008, uvedl prezident republiky Anatoly Bibilov.

Cchinvali roku 2008
8. srpna 2019 - 10:15

Vnáší tak poněkud jiný pohled na srpnový útok gruzínské armády v noci roku 2008 na centrum Jižní Osetie Cchinvali, při níž ostřelováním zasáhli i místní ruskou mírovou jednotku. Rusko následně odpovědělo zahnáním gruzínské armády do hloubi země. Následně na Západě s chutí a v rozporu se skutečností nazvali celý incident „ruskou agresí proti Gruzii“

V roce 2007 se parlament Jižní Osetie rozhodl uznat události roku 1920, kdy armáda menševické Gruzie vtrhla do těchto zemí. Podle parlamentu bylo během útěku přes hory zabito a zemřelo asi 5300 lidí, což představovalo 6-8% z celkové populace Jižní Osetie.

„Ano. Probíhá o tom debata," odpověděl Bibilov na otázku od RIA Novosti, zda existují plány na uznání událostí roku 2008 jako genocidu. „Nepochybně to připojíme k genocidě z roku 1920," řekl.

Prezident Jižní Osetie rovněž vysvětlil, že i když v roce 1920 došlo mezi Osetii mnohem více obětem, jsou pro malý národ ztráty 500 lidí obrovské.

„Mnoho lidí se ptá: genocida - kolik lidí musí zemřít, aby to považovalo za genocidu? Pro nás, 500 (mrtvých) lidí z hlediska populace - je genocida. Ty národy, které mají 10 nebo 20 milionů lidí, miliardu lidí  možná 500 lidí není nic. Ale pro tak malou etnickou skupinu jako Osetie je 500 lidí jen genocidou," zdůraznil.


Podle Bibilova je už „v názvu (vojenské) operace, kterou Gruzie provedla (v roce 2008) - „Čisté pole“- záměr genocidy osetského lidu".

„S jakou zuřivostí ničili obyčejné uprchlíky na ose „Cesty života ", jak jsme to nazvali. Intenzita ostřelování města Cchinvali, osad, ten počet obětí - to také nelze nepovažovat za genocidu osetinského lidu," dodal Bibilov.

Odhaduje se, že celkově činí národnost Osetinců asi 750 tisíc lidí (v Severní Osetii 520 tisíc a v Jižní Osetii 75 tisíc lidí). Jedná se kavkazský národ s vlastním jazykem, byť nyní používá azbuku.

Jižní Osetie měla za SSSR status autonomní oblasti, ale poté co Gruzie v roce 1991 autonomii zrušila došlo k ozbrojenému konfliktu, který vedl k vyhlášení nezávislé Jižní Osetie. Mír dodržovaly smíšené ruské, gruzínské a osetské jednotky na základě smlouvy podepsané prezidenty Ruska a Gruzie.

V srpnu 2008 ale zahájila gruzínská armáda masivní útok na „separatisty“ za pomocí dělostřelectva a letectva. Na to reagovala ruská armáda a začala vytlačovat síly útočníka. Vojenské operace byly oficiálně ukončeny 12. srpna. Později vyšetřovatelé OBSE uznali, že vinu na konfliktu nese jednoznačně Gruzie pod vedením Michaila Saakašviliho. Nicméně dodnes západní ideologové a plácalové v novinách neustále hovoří „ruské agresi proti Gruzii“.

(kou, prvnizpravy.cz, foto: arch.)