Svátek má: Roman

Zprávy

Velikost textu:

Joe Biden: Pokud budete volit Trumpa, tak nejste černí!

Joe Biden: Pokud budete volit Trumpa, tak nejste černí!

Demokratický prezidentský kandidát rozhněval mnoho Američanů prohlášením na podporu afroamerických voličů.

Joe Biden
23. května 2020 - 09:01

Biden v rozhovoru s prominentním černošským rozhlasovým hostitelem v pátek řekl, že není opravdu černý, pokud musí přemýšlet o tom, zda podporuje jeho nebo prezidenta Donalda Trumpa.

Podle zpráv amerických médií Biden svého prohlášení litoval. Vysílatel CNN uvedl, že v telefonním rozhovoru s Africko-americkou obchodní komorou připustil, že jeho slova lze považovat za povýšená. Věděl, že nemůže brát afroamerické hlasy jako samozřejmost.

„Vím, že pro vítězství v prezidentských volbách potřebuji hlasy afrických Američanů,“ přiznal Joe Biden.

Joe Biden, který byl viceprezidentem bývalého prezidenta Baracka Obamy, je u afrických Američanů velmi oblíbený. V sociálních médiích však probíhala vzrušená debata. Mnoho černochů kritizovalo Bidenovo prohlášení. Trumpův tým kampaně odsoudil poznámku jako „rasistickou“, poukazuje na to, že Biden jako bílý muž je přesvědčen, že černoši „nemohou být nezávislí nebo samostatně myslet“.

Rozhlasový moderátor Charlamagne Tha God požádal během rozhovoru Bidena o potvrzení, že na pozici viceprezidenta vybral bílého senátora Amy Klobuchara. Moderátor řekl, že Biden vděčí za své vítězství v primárních dílech černým voličům, takže v Bílém domě by měli být zastoupeni černí politici.

Biden odpověděl, že existují i černí kandidáti. Na konci rozhovoru dodal: „Pokud máte problém objasnit, zda jste pro mě nebo pro Trumpa, pak nejste černí.“ Biden zdůraznil, že pro africké Američany pracuje po celá desetiletí.


Bidenův poradce později napsal na twitteru, že Bidenova poznámka byla vtipná - ale debata o hashtagu „YouAintBlack“ se již šířila (nejste černí).

Biden se může spolehnout na většinu afroamerických hlasů v prezidentských volbách 3.listopadu. Pro demokrata by však mohlo být rozhodující, jak motivováni jsou černí voliči: Pokud nebudou hlasovat a zůstanou doma, bude volební vítězství pro Bidena ještě obtížnější.


(rp,prvnizpravy.cz,bild, youtube,foto:arch.)