Svátek má: Běla

Zprávy

Velikost textu:

Johnson poražen - parlament hlasoval proti odchodu z EU bez dohody!

Johnson poražen - parlament hlasoval proti odchodu z EU bez dohody!

Britský parlament se sjednotil proti premiérovi Borisu Johnsonovi a nepodporil jeho iniciativu vystoupit z EU bez dohody, informuje Libération.

Boris Johnson utrpěl tvrdou porážku
4. září 2019 - 11:07

V budoucnu zákonodárci plánují přijmout zákon o blokování brexitu a Johnson mezitím oznámil, že se v polovině října uskuteční předčasné volby a vyloučí poslance z parlamentu.

Na konci úplného nečekaného obratu pro Borise Johnsona, který byl teprve podruhé promluvil v poslanecké sněmovny jako předseda vlády, utrpěl bolestnou porážku během svého prvního parlamentního hlasování, píše Libération. 328 poslanců hlasovalo proti vystoupení Británie z Evropské unie bez dohody, 301 pro, takže sněmovna převzala kontrolu nad programem parlamentu, který je obvykle v rukou vlády.

Toto vítězství umožní Sněmovně ve středu předložit návrh zákona, který by blokoval brexit bez dohody - pokud bude schválen, bude muset Johnson nebo jiná hlava vlády požádat EU o prodloužení článku 50 do konce ledna 2020, pokud poslanci nebudou moci schválit dohodu s EU do poloviny října. Podle publikace není pochyb o přijetí tohoto zákona a rozdělení hlasů by mělo být stejné.

Podle francouzských novin Johnson v reakci na tyto parlamentní akce oznámil  svůj záměr uspořádat předčasné volby 14. nebo 15. října.„Obyvatelé této země si budou muset vybrat," řekl premiér. Vůdce opozice Jeremy Corbyn uvítal demokratický parlamentarismus a zdůraznil, že Johnson bude muset před volbami schválit zákon proti vystoupení z EU bez dohody.


Po schválení v dolní komoře musí zákon získat souhlas v Sněmovně lordů a poté pečeť královny Alžběty II, což je pouze formalita. Teoreticky by ho Johnson mohl zablokovat, kdyby jeho vláda přesvědčila královnu, aby nesouhlasila se zákonem, ale to by byl bezprecedentní případ, a proto je stěží možný.
 
Kromě toho před předsedou vlády navíc stojí zákon o parlamentních volbách, podle kterého se konají jednou za pět let, pokud jen polovina poslanců (434 osob) neschválí iniciování předčasných voleb. Skutečností však je, že se parlamentu nelíbilo Johnsonovo rozhodnutí pozastavit práci legislativního orgánu od 9. do 14. října.
 
Tento složitý krok, podle informací v The Daily Telegraph, je koncipován od poloviny srpna. Bylo to vnímáno jako pokus zabránit jakémukoli sporu kolem brexitu a umožnit zemi opustit Evropskou unii bez dohody, a volby v předvečer 31. října a očekávaný odchod z EU neumožní uzavřít dohodu na poslední chvíli.

Proto labouristé, liberální demokraté a skotská národní strana v úterý oznámily, že nebudou hlasovat pro předčasné volby, pokud nebude schválen zákon, který by řešení bez dohody neumožnil. Podle publikace poprvé poslanecká sněmovna za mnoho měsíců prokázala bezprecedentní soudržnost a jednotu. Díky úspěchu strategie, kterou tajně vyvinula unie všech opozičních stran, se jim nakonec podařilo promluvit jednotně a chytit Johnsona do jeho vlastní pasti, z níž bude pro něj obtížné se dostat ven.
 
Nicméně splnil svoji hrozbu a vyloučil z konzervativní strany od středečního večera 21 poslanců, kteří se odvážili protestovat a hlasovat proti němu. Mezi nimi je mnoho bývalých ministrů, například Philip Hammond, bývalý kancléř státní pokladny pod vládou Mayové před dvěma měsíci, nebo konzervativní patriarcha, jako je Kenneth Clark, který poprvé získal křeslo v roce 1970. Jejich vyloučení zbavuje konzervativce jejich historického jádra a strana se podle Libération stále více stává kopií brexitové strany Nigela Faraje v krajně pravicovém rohu politické arény.

(kou, prvnizpravy.cz, liberation.fr, foto: arch.)