Juraj Draxler: Trump řádí. A vyhrožuje válečnými zločiny

zprávy

Americký diktátor se před měsícem cítil na vrcholu moci. Měl pod sebou naprosto poslušnou politickou stranu, kde se mu nikdo nesnažil veřejně postavit. Jediná disidentka Marjorie Taylor Greeneová musela opustit své místo v Kongresu.

Juraj Draxler: Trump řádí. A vyhrožuje válečnými zločiny
Juraj Draxler, slovenský politolog
23.březen 2026 - 06:24

Začal budovat mohutnou vnitřní armádu, ICE. Procházely mu desítky případů, kdy vláda prostě ignorovala zákony i nařízení soudů, komentuje na facebooku slovenský politolog Juraj Draxler.

Procházely mu i následky jeho rozhodnutí. Sice vyvolal značný chaos svými krátkými obchodními válkami, ale stačilo mu s dramatem přestat, a obchodní vztahy se vrátily zhruba do normálu.

Investoři stále pumpovali a pumpují volné prostředky z kvantitativního uvolňování do akcií. Čili burzovní indexy vypadají dobře (i když reálné investice, do produktivních aktivit jsou nízké), což hraje v americké vnitřní psychologii důležitou roli.

O mnohé z těchto věcí se prezidentovi s imperiálními ambicemi starají jeho majitelé.

Jenže ti ho nedávno zatáhli do aktivity, která už začíná vypadat nebezpečně i pro něj.

I proto znovu dal ven veřejnou úvahu, že už asi válku ukončí. Na to izraelský generální štáb řekl, že válka ještě bude pokračovat několik týdnů.

I před pár dny se Trump takto veřejně zasnil, že vlastně jsou všechny cíle splněny a mohlo by to skončit. Na to izraelský ministr obrany řekl, že válka bude pokračovat tak dlouho, jak oni uznají za vhodné.


Jednoduše Trump se neumí dostat z něj nepříjemné situace. Majitelé budou spokojeni teprve tehdy, až bude Írán zcela na kolenou.

To se ale zatím nedaří. Naopak, včera Íránci ukázali, že umí v pohodě stále zasahovat Izrael, když chtějí. A trefili izraelské jaderné zařízení v Dimonu - přičemž jen symbolicky, jako varování, nepoužili plně náložemi vybavené MRV.

Také za poslední dva dny výrazně zničily těžební infrastrukturu Kataru i Bahrajnu.

Čím se vlastně vysmáli vyjádřením o tom. jak byli vojensky zničeni již v první hodiny bombardování.

Největší problém je ale blokáda Hormuzského průlivu. Již několik dní Trump Íránce v podstatě prosí, aby průliv uvolnili. Ano, žádá, prosí, prostě není schopen to sám zajistit.

A pokud lodě nebudou přes průliv plout, do pár týdnů se světové hospodářství dostane do krize. A všichni budou ukazovat na Donalda.

A tak nyní v zoufalství vyslal výhrůžku, že pokud Íránci průliv neuvolní, postupně jim vybombarduje všechny elektrárny v zemi.

To by ale byl jasný válečný zločin. Elektrárny se sice během konfliktů bombardují, ale přikrývá se to tím, že se trefí jen některé, které významně zásobují něco vojenského, například zbrojní průmysl země (i Rusové Ukrajině zničili, myslím, dvě tepelné elektrárny, ale jinak trefují rozvodnou síť, ne přímo výrobu elektřiny).
Kompletně zničit zemi všechny kapacity na výrobu elektřiny, to je tak k vydání v poutech do Haagu (kdyby si to někdo troufl).

Ale Donald je už zoufalý a tak vyhrožuje lecčím. I kdyby nakonec Íránu reálně zničily naprosto vše, co souvisí s jeho ozbrojenými silami, bude to ještě nějakou dobu zřejmě trvat a mezitím už je situace ve světě dost napjatá. A všichni dívají na Donalda.

Přitom je dost v pasti. I kdyby Írán řekl, ať se líbí, všichni můžete plavat, jak chcete, i tak by už teď málo lodí vyplulo, než bude válka pokračovat, riziko je příliš velké. (Írán i nyní říká, že průliv není zablokován, jen zakazuje průplav agresorům a jejich spojencům, ostatní lodě mohou bezpečně plout.)

No, bude to ještě velmi zajímavé. A potenciálně ještě destruktivní než dosud.


My zde v EU bychom se na to mohli dívat s pocitem částečného bezpečí. Kdyby nám zde proudila ruská ropa a plyn v takových objemech jako kdysi a tím pádem bychom od problémů tam dole byli alespoň energeticky značně izolováni.

Ale už neproudí. Trump není jediný, kdo zde dělá hloupé rozhodnutí.

(rp,prvnizpravy.cz, fb, foto:arch.)



Anketa

Měl by Petr Pavel znovu kandidovat na prezidenta?