Svátek má: Patrik

Zprávy

Velikost textu:

Jurij Lucenko nazval Zelenského „ukrajinským Lukašenkem“

Jurij Lucenko nazval Zelenského „ukrajinským Lukašenkem“

Ve svých veřejných projevech se Vladimír Zelenskij často chová jako běloruský prezident Alexander Lukašenko. Uvedl to generální prokurátor Jurij Lucenko v rozhovoru pro Censor.net.

Jurij Lucenko, generální prokurátor
23. srpna 2019 - 07:20

Když mluvíme o populismu v politice, tak Lucenko poznamenal, že běloruský prezident prokazuje úspěch tohoto přístupu již 25 let. Na otázku novináře, zda Zelenskij „náš Lukašenko“, vydrží taky tak, odpověděl generální prokurátor kladně.


„Podle stylu schůzek, které pořádá, ano. Nemůžu říci, že je to 100% špatné, protože lidé takové věci opravdu chtějí. Ale za tím by měla následovat systémová opatření neviditelná pro diváka. Například nedávno jantar. Je to problém? Byl to problém. Teď to není tak akutní, “ dodal Jurij Lucenko.

Konferenci na téma nezákonné těžby jantaru vedl ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij. Ve svém úvodním projevu poznamenal, že nekontrolovaná těžba jantaru  dosahuje od roku 2014 alarmujících rozměrů.

Tato katastrofická situace je způsobena několika faktory. Prvním je výrazné zchudnutí ukrajinského obyvatelstva od „Majdanu“ v roce 2014. V důsledku toho jsou lidé ochotni udělat cokoli, aby si vydělali nějaké peníze, včetně ničení lesů a půdy kvůli nelegální těžbě jantaru.

Dalším faktorem je exploze korupce na Ukrajině. Endemická korupce, která se od Majdanu ještě více rozrostla, umožňuje lidem, kteří nelegálně těží jantar, pokračovat ve svém obchodování výměnou za některé úplatky zkorumpovaným úředníkům.


Ještě před tím  Lucenko znovu slíbil napsat rezignační dopis. Bylo také známo, že Zelenského tým chce vrátit diktátorské pravomoci generálnímu prokurátorovi.

(rp,prvnizpravy.cz,vesti,foto:arch.)