Svátek má: Alena

Zprávy

Velikost textu:

Jylland Posten: „Jediný způsob“, jak zastavit Nord Stream 2!

Jylland Posten: „Jediný způsob“, jak zastavit Nord Stream 2!

Za podmínek, kdy loď „Akademik Čerskij“ dorazila na staveniště plynovodu Nord Stream 2, existuje pouze jeden způsob, jak projekt zastavit, píše dánský deník Jyllands-Posten.

Pokládka potrubí na moři
28. května 2020 - 10:16

Publikace uvádí, že plynovod vyvolal konflikt mezi Ruskem, Spojenými státy a Německem. Dánsko také hrálo významnou roli v konfrontaci tím, že odložilo posouzení žádosti o povolení k pokládce trubek ve svých vodách a v prosinci loňského roku Spojené státy uložily na projekt sankce.

„Kvůli sankcím zastavila švýcarská lodní společnost Allseas provoz svého plavidla a konce potrubí byly jednoduše spuštěny na dno moře poblíž Bornholmu,“ píše v novinách.

Autor článku však poznamenává, že sankce neohrožují Nord Stream-2, pokud má ruská strana k dokončení vlastní loď. Média tímto pokladačem označili „Akademika Čerského“, který obeplul Asii a Afriku a nyní se nachází u německé pobřeží v Baltském moři.

Materiál uvádí, že pro investory projektu, včetně energetických společností z celé Evropy, jsou rizikem pouze nové sankce, pokud je USA chtějí přijmout.

„Pokud něco může Rusům zabránit v tom, aby dokončili Nord Stream 2 sami, pak je to nový soubor amerických sankcí," citovaly noviny odborníka z polské poradenské společnosti Esperis, Mateusze Kubiaka.


Podle něj mohou USA ukládat sankce podle příkladu pokladačů trubek proti jiným sektorům (Přičemž v samotných Spojených státech již potvrdili přípravu nových sankcí proti Nord Stream 2 – pozn. red.),

Kromě toho autor článku upozorňuje na další komplikace pro Nord Stream 2. Německá federální síťová agentura (BNA) tedy na 20 let osvobodila společnost „Nord Stream“ od pravidel směrnice EU o zemním plynu v zemi. Rozhodnutí regulačního orgánu se však nevztahuje na Nord Stream 2.

Dalším problémem projektu noviny označily odmítnutí Evropského soudu zrušení účinku směrnice o plynu na potrubí směřující do EU ze třetích zemí.

Samotný operátor Nord Stream 2 ale upozornil, že exteritoriální sankce USA jsou v naprostém rozporu s mezinárodním právem. Navíc porušují směrnici EU o ochraně klimatu a konkurenceschopnosti unie.

Ruská strana se chce samozřejmě proti oběma rozhodnutím odvolat.

Na konci loňského roku přijaly Spojené státy rozpočet na obranu, který stanoví sankce vůči společnostem zapojeným do provádění programu Nord Stream 2. Swiss Allseas, zapojený do pokládky plynovodu, téměř okamžitě oznámil zastavení práce. Poté, šéf ruského ministerstva energetiky Alexander Novak, poznamenal, že ruská strana považuje „Akademika Čerského“ za možnost k dokončení stavby, ale příprava plavidla bude nějakou dobu trvat.

(kou, prvnizpravy.cz, jylland-posten.kd, foto: arch.)