Svátek má: Matouš

Zprávy

Velikost textu:

K čemu povede rostoucí konflikt mezi Polskem a Západem?

K čemu povede rostoucí konflikt mezi Polskem a Západem?

Vztahy mezi Polskem a Západem se nadále vyhrocují. Důvodem je přijetí kontroverzního zákona omezujícího zahraniční kapitál v médiích, terčem útoku je největší soukromý televizní kanál TVN, který vlastní americká skupina Discovery a otevřeně kritizuje polskou vládu.

Mateusz Morawiecki, předseda polské vlády
13. srpna 2021 - 06:20

Zákon vyvolal takovou rezonanci, že se po debatě kolem něj vládní koalice zhroutila a místopředseda vlády Jaroslav Govin rezignoval. Přesto Sejm odhlasoval omezení činnosti médií, kde mimoevropský kapitál přesahuje 49%. To znamená, že opoziční TVN nemusí mít prodlouženou licenci.

Polská opozice a západní partneři označili přijetí dodatků za útok na svobodu tisku a v celé zemi se protestovalo proti útoku na nezávislá média.

„Zákon se stal dalším budíčkem svobody médií a názorové rozmanitosti v zemi,“ napsala na svůj twitterový účet místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová.

Discovery to nazval „útokem na základní demokratické principy svobody projevu, nezávislosti médií a přímé diskriminace TVN a Discovery“.

Odpůrci vlády se domnívají, že ostatní média, která vládu kritizují, jsou ohrožena.

„Až se vláda zbaví největšího nezávislého televizního kanálu, bude pro ni snazší zničit všechny ostatní, menší nezávislá média,“ napsal v listu Gazeta Wyborcza vedoucí výboru pro obranu demokracie Jakub Karys.

Všimněte si, že reakce Západu na hrozbu uzavření opozičního televizního kanálu v Polsku se nápadně liší od jeho vlastní reakce na uzavření tří opozičních televizních kanálů na Ukrajině. EU o tom neřekla nic srozumitelného a USA ústy americké ambasády podpořily uzavření.


Pod kontrolou úřadů je  80% tisku. V Polsku je skutečně čím dál méně opozičních médií.

„Bezprostředně po nástupu k moci v roce 2015 konzervativní vláda jmenovala stranicky věrné editory veřejnoprávního televizního kanálu TVP. Další krok na cestě k 'repolonizaci' nastal v prosinci 2020, kdy státní ropná společnost Orlen koupila všechna média z německé vydavatelské skupiny Passau Od té doby kontroluje polský stát 80 procent místního tisku v zemi, “píše Deutsche Welle.

Vládnoucí strana namítá, že média v Polsku by měla mít polské vlastníky a dění pokrývat z polského pohledu.
„Máme právo regulovat kapitálové záležitosti, jak polský parlament uzná za vhodné,“ řekl zástupce polské vlády Piotr Müller.

Iniciátoři zákona vysvětlují, že chtějí Národní radě pro vysílání usnadnit kontrolu nad vlastníky médií, a to i „ze zemí, které představují významnou hrozbu pro bezpečnost polského státu“.

„Představme si, že ruská, čínská nebo arabská společnost koupí v Polsku jakákoli média - velký internetový server nebo televizi, rozhlasovou stanici nebo noviny. Nástroje, které nám v konečném důsledku umožní rozhodnout, zda je vhodné předat média do rukou někoho jiného na polské půdě, na území Polské republiky, “ řekl na nedávné tiskové konferenci šéf polské vlády Mateusz Morawiecki.Ve skutečnosti věří v Polsku tomu, že zákon není namířen proti Rusům nebo Číňanům (kteří zatím v Polsku nic nekupují), ale primárně proti Američanům.

Tlak na TVN hrozí zhoršením vztahů se Spojenými státy, píše Financial Times.

Skupina amerických senátorů dříve vydala prohlášení vyjadřující znepokojení nad „pokračujícím ústupem polské vlády od základů demokracie“.

„Jakékoli rozhodnutí o aplikaci tohoto zákona by mohlo mít negativní důsledky pro obranu a obchodní vztahy,“ varovali.


Vzpoura proti velvyslanci Brzezinskému a tlak Bidena

Mediální zákon je jen jednou epizodou prohlubujících se rozporů Polska se západní Evropou a demokratickým zřízením USA. Evropská unie například hrozí Polákům škrty v rozpočtu, propojením financování s úrovní demokracie zemí, takzvaným mechanismem právního státu. Což Varšava podle evropských představitelů neplní.

Hlavní nároky Západu vůči Polsku se kromě tlaku na média týkají nezávislosti soudů, odmítání přijímání migrantů a omezování sexuálních menšin.

Polské úřady tvrdí, že Evropská unie se mstí za polské nezávislé politiky. Včetně té ekonomické, která například umožnila Polsku demonstrovat rychlý průmyslový růst. Varšava navíc neskrývá své ambice konkurovat Německu v roli předního „průmyslového výrobce“ EU.

A vztah polských úřadů se Spojenými státy se po vítězství Joe Bidena v prezidentských volbách výrazně zhoršil. Trump považoval polskou antiliberální konzervativní vládu za své klíčové spojence v Evropě proti Německu. Biden a jeho ministerstvo zahraničí, kteří se spoléhali na spojenectví s Němci, vnímají polskou vládnoucí stranu Právo a spravedlnost jako sílu spíše nepřátelskou než spojeneckou.

Kontroverze zašla tak daleko, že se Polsko dokonce pokusilo vznést námitky proti možnému jmenování Marka Brzezinského, syna Zbigniewa Brzezinského, jedné z nejvýraznějších amerických postav během studené války, velvyslancem USA v Polsku. Mark Brzezinski byl americký velvyslanec ve Švédsku, hovoří plynně polsky a je považován za úzce spojený s bývalým prezidentem USA Barackem Obamou. To znamená, že je zcela spjat s Demokratickou stranou.

„Je jasné, že takový velvyslanec nezklame Kaczynského stranu při všech útocích na svobodu médií, demokracii a práva polské komunity LGBT. Ambasador (ve skutečnosti nemá polské občanství, což mu dává právo být velvyslancem v Polsku.) Tato pozice Varšavy způsobila podráždění v Bílém domě.“

Není bez zajímavosti, že bývalý polský premiér Donald Tusk přímo obvinil vládnoucí stranu Kaczynského v Polsku z „práce pro Moskvu“ (i když nacionalistu Kaczynského lze ze všeho nejméně podezřívat z toho, že je proruský).

„Všechno, zdůrazňuji, všechny akce Právo a spravedlnost jasně zapadají do ruské strategie zničit EU a geopoliticky izolovat Polsko. Zda to vědomě dělají nebo ne, je druhotný problém," řekl Tusk.

V reakci na varšavské „protizápadní“ akce experti předpovídají zvýšený tlak na Polsko ze strany Bidenovy administrativy.

Role Polska jako klíčového partnera Spojených států v rámci Evropské unie se zmenší. Podle Trumpa Polsko zaujalo téměř místo Velké Británie, zastupující zájmy USA v EU, a spolu s evropskými zeměmi se stalo regionálním mocenským centrem. Biden takové Polsko nepotřebuje, Biden najde porozumění s Bruselem, Berlínem nebo Paříží a Polsko může čelit velmi těžkým časům. A možná, během Bidenova období, může Kaczynski ztratit moc v důsledku voleb nebo dokonce protestních akcí. Ale to nebude hned. Myslím si, že časový posun od Bidenova příjezdu k pozornosti na polský problém v rámci EU se bude počítat na roky, “řekl Straně politolog Ruslan Bortnik.

(rp,prvnizpravy.cz,strana.ua,foto:arch.)