Svátek má: Václav

Zprávy

Velikost textu:

K čemu povedou jednání poradců normandské čtyřky?

K čemu povedou jednání poradců normandské čtyřky?

<< VIDEO >> V Paříži se konaly od září první rozhovory poradců Normandské čtyřky. Ukrajinu zastupoval Andriy Jermak, vedoucí prezidentské kanceláře, a Rusko Dmitrij Kozak, zástupce vedoucího prezidentské administrativy. Jednání trvalo osm hodin.

Olesya Medvedeva, komentátorka webu Strana.ua
28. ledna 2022 - 03:20

Diskuse o situaci na Donbasu probíhala na pozadí jasného, byť opatrného zintenzivnění minského procesu. Aktivace se projevila poté, co se Joe Biden zapojil do řešení dlouhodobé krize. Jak otevřeně prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, na jednání v Ženevě v létě 2021 Američané slíbili Putinovi, že povzbudí Kyjev k plnění minských dohod.

Také aktivaci dohod podporovali Němci a Francouzi. Na jejich společnou žádost Kyjev dokonce stáhl skandální návrh zákona o „přechodném období“ na Donbasu. Poté Rusko souhlasilo se schůzkou v Paříži.

Jednání mohou do značné míry určit scénář, v jakém se budou události na Donbasu dále vyvíjet.

Rusko již dalo jasně najevo, že pokud Kyjev odmítne nepřekročit „červené čáry“ a splnit politickou část minských dohod (a to je velmi pravděpodobný scénář), Moskva bude otevřeně dodávat zbraně „DNR“ a „ LNR".  

V novém čísle blogu „Yasno. Pochopitelně“ Olesya Medveděva, zvláštní zpravodajka webu Strana, hovoří o výsledcích jednání a snaží se předvídat vývoj situace s dalším procesem vyjednávání.



Na čem se všechny strany dohodly po setkání poradců vedoucích představitelů zemí Normandie:
  • Poradci potvrzují, že Minské dohody jsou základem práce normandského formátu, a potvrdili, že je nutné snížit stávající rozdíly, aby se pokročilo.
  • Strany stojí za bezpodmínečným dodržováním příměří a plným dodržováním opatření k posílení příměří z 22. července 2020, bez ohledu na neshody v jiných otázkách plnění Minských dohod.
  • Strany diskutovaly o důležitosti zintenzivnění práce TCG a jejích pracovních skupin, aby bylo možné co nejdříve pokročit v provádění Minských dohod.
  • Strany se dohodly, že se znovu setkají za dva týdny v Berlíně.

(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:arch.)



Je řešením krize demise současné vlády?

Ano
transparent.gif transparent.gif
41%
Ne
transparent.gif transparent.gif
26%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
33%