Svátek má: Liliana

Zprávy

Velikost textu:

K dokončení Nord Stream-2 musí Německo dát USA „zajímavý návrh“

K dokončení Nord Stream-2 musí Německo dát USA „zajímavý návrh“

Podle Süddeutsche Zeitung by se administrativa Joe Bidena ráda vrátila k úzké spolupráci s Německem. Nord Stream 2 je však kamenem úrazu ve vztazích mezi těmito dvěma státy a ukazuje, jak obtížné je v praxi „přepnout výhybku“.

Ilustrační foto
21. února 2021 - 10:10

Podle autora článku by Německo v každém případě mělo využít šance na partnerství se Spojenými státy, která se objevila po éře „Trumpovy hrubosti“, ale úspěch bude do značné míry záviset na tom, zda Němci dokážou „zajímavou nabídku“ předložit.

Možná je to náhoda. Možná ne. Krátce předtím, než americký prezident Joe Biden v pátek „prakticky odcestoval do Německa “, aby se zúčastnil digitální verze Mnichovské bezpečnostní konference s Angelou Merkelovou, dostal dopis.

Dva senátoři apelovali na „význačného prezidenta Bidena “, aby ho zavázali k dodržování politiky svého předchůdce Trumpa. „Vztah USA s Německem je základním kamenem transatlantické aliance, “ zdůraznili, „ ale dokončení Nord Stream 2 není konstruktivním způsobem rozvoje tohoto partnerství.“ Nejpozoruhodnější věcí na dopisu jsou ti, kteří jej podepsali. Jim Riesch je republikán, Jeanne Sheikhin je podle Süddeutsche Zeitung zástupkyní Demokratické strany.

To ukazuje dilema, kterému Biden čelí, poznámkám v novinách. Potrubí je již dlouho předmětem kontroverzí mezi Německem a Spojenými státy. Biden a ministr zahraničí Anthony Blinken dali jasně najevo, že jim záleží na zlepšování vztahů se svými spojenci a především s Německem, s nímž Trump zacházel „zvlášť špatně“. Příklad Nord Stream 2 však ukazuje, jak obtížné je v praxi „přepnout výhybku“. Risch a Sheikhin ve svém dopise trvají na „úplném provedení“ dvou zákonů ohrožujících sankce za plynovod mezi Ruskem a Německem. „Tato důležitá legislativa byla přijata s významnou podporou obou stran na 116. kongresu, " připomněli senátoři.

Čím více si tedy Biden „vyměňoval potěšení s vládou SRN“, tím více viděl, že „ohrožuje konsenzus“ v jedné z mála oblastí, kde se strany shodují. Především riskuje, že provokuje hněv svých členů Demokratické strany. Kromě toho ještě není jasné, o jakou nabídku by vlastně mohlo jít. Kancléřka Merkelová projekt podporuje i po zatčení a procesu s Alexejem Navaľným. Ministr zahraničí Maas varoval, že ti, kdo vážně zpochybňují Nord Stream 2, musí zvážit geostrategické důsledky „a co to bude znamenat pro schopnost Evropy ovlivňovat Rusko“.
 
Jak ve vládě, tak v obou stranách, které tvoří vládnoucí koalici, není pokračování vztahů s USA „ve stejném duchu“ považováno za realistickou cestu. Ocitli se ve zmatku. Podle autora článku by šance na partnerství po „Trumpově hrubosti“ měla být rozhodně využita, ale Nord Stream-2 by neměl být ukončen, jen pro obavy, že pokud se zastaví, bude vláda muset nahradit škody ve výši miliard dolarů soukromým společnostem. „My sami musíme aktivně usilovat o dialog, “ naléhá Niels Schmid, mluvčí zahraniční politiky frakce SPD v Bundestagu. "Musí dojít k určitému pokroku."„- požaduje Norberta Röttgena, předsedu výboru pro zahraniční politiku Bundestagu a člena předsednictva CDU. Oba jsou toho názoru, že Biden a Blinken jsou přinejmenším otevřeni návrhům Berlína.


 
Dalším důvodem naděje je Blinkenova kniha Amerika, Evropa a krize potrubí na Sibiři. Blinken v něm zkoumá transatlantickou krizi a staví se proti tlaku na Německo. Kniha však pochází z roku 1987 a je věnována zvláštní kapitole studené války. Mnoho lidí v Berlíně to však chce vidět jako znamení toho, že Blinken nechce jít cestou sankcí. Samozřejmě o tom ale zatím nemluví. Zdůrazňuje naopak: „Biden chce, abychom využili všechny způsoby přesvědčování, abychom přiměli naše partnery, včetně Německa, aby nepokračovali v budování ropovodu.“
 
Při prvních jednáních mezi Maase a Blinken nebyl plynovod projednán. V Berlíně je to považováno za dobré znamení. Na první „velké schůzce“, která se kvůli pandemii může konat prostřednictvím videohovoru, by mělo být toto téma zařazeno do pořadu jednání. Teprve potom se ukáže, jak vytrvalé jsou signály Washingtonu o připravenosti na kompromis. To, zda jsou Biden a Blinken připraveni podstoupit interní politická rizika a upustit od hrozby sankcí, bude do značné míry záviset na tom, zda „zajímavý návrh“ přijde z německé strany , konstatuje Süddeutsche Zeitung.

 
První nápady na „zajímavý návrh“ pocházejí ze Spolkového sněmu. Vystoupilo již mnoho předních odborníků na zahraniční politiku. Johann Vadeful, místopředseda parlamentní frakce CDU / CSU, je proti pozastavení výstavby, podporuje však myšlenku mechanismu odstavení, který bude použit, pokud Rusko uzavře  „plynový kohout“ na Ukrajině. Jeho kolega Norbert Röttgen, dlouholetý kritik plynovodu, je skeptický. „Tím děláme z ropovodu nástroj politického boje," varuje. Podle něj „smlouva o evropské energetické bezpečnosti“, kterého by se mohly účastnit USA, by dávalo větší smysl. SPD zahraniční politika mluvčí Nils Schmid se domnívá, že je třeba hledat „řešení v rámci ruské směřování politiky . “ Má jakýsi plán krok za krokem: Spojené státy zmrazují sankce. Plynovod se zase dokončuje, ale nebude uveden do provozu, dokud nebude dohodnuto společné vedení s ohledem na Rusko.

Chodby mnichovské bezpečnostní konference se obvykle používají k testování těchto myšlenek. Digitalizace konference, která začala v pátek, však oběma stranám nepřipravila příležitost pro jakýkoli pokrok v této fázi, uvádí Süddeutsche Zeitung.

(rp,prvnizpravy.cz,suddeutschezeitung,foto:arch.)