Svátek má: Jarmil

Zprávy

Velikost textu:

Kanadská policie chtěla použit snajpery proti protestujícím Indiánům!

Kanadská policie chtěla použit snajpery proti protestujícím Indiánům!

Guardian obdržel dokumenty prokazující brutální záměr kanadské policie použít ostřelovače a zatýkat všechny domorodé protestující aktivisty, bez ohledu na věk.

Premiér Trudeau prosazuje tvrdě zájmy byznysu
27. prosince 2019 - 10:10

Jedná se o šokující poznatek, že země poučující ostatní z „demokracie“, tvrdě kritizuje například potlačení demonstrací v Rusku a ušlechtile hovoří o svobodě projevu a lidských právěch, ale v domácí praxi na tento propagandistický balast suše kašle – zvláště když jde o byznys a peníze.

Použitím odstřelovačů totiž plánovala kanadská jízdní policie potlačit pokusy domorodců zabránit výstavbě plynovodu přes území obyvatel Wetsuwitenů v Britské Kolumbii.

Kanadská policie byla připravena zahájit palbu na domorodé obyvatele, kteří překáželi výstavbě plynovodu v severní Britské Kolumbii, uvedl The Guardian s odvoláním na dokumenty, které má k držení, podle kterých byli k jejich potlačení poslání snajpeři.

V očekávání průlomové operace, kterou zorganizovali wetsuwetiští lidé a jejich příznivci, přikázala královská kanadská jízdní policie svým důstojníkům, aby „použili tolik násilí proti bodu odporu, kolik chtějí“.
 
Jeden příslušníků bezpečnostních orgánů v Kanadě označil zatýkání za nutnost „sterilizace na místě“. Navíc by se měla rozšířit na všechny, bez ohledu na věk.
 
„Neexistují žádné výjimky, všichni budou v oblasti zákazu zatčeni," uvádí jeden z dokumentů. Další dokument také zmiňoval možné zadržování dětí sociálními službami.
 
Kromě toho policie zablokovala přístup novinářů do oblasti operace a zajistila také zakrývání zbraní na cestě ke kontrolnímu bodu.
 
To vše se publikace dozvěděla z přepisů schůzek konaných před zahájením operace, informací po operaci, a stejně tak i zvukových a obrazových souborů.
 
Jeden z dokumentů uváděl, že domorodí zástupci měli k dispozici „lovecké zbraně“. Podle policejních informací však nic nenaznačovalo, že by tyto zbraně chtěli použít.
 
Guardian připomněl, že v prosinci 2018 zřídili Wetsuwitenové bod pro kontrolu přístupu na jeho území a zabránění výstavby plynovodu Coastal GasLink.
 
7. ledna policisté ozbrojení útočnými puškami demontovali kontrolní bod a zatkli 14 lidí.


Podle Fredy Husonové, oficiální představitelky správy skupiny domů obyvatel Wetsuwiteniů, byla královská kanadská jízdní policie původně vytvořena federální vládou, aby připravila domorodé obyvatele o jejich území.
 
„Dokázali to svým útiskem mého lidu, aby podpořili plynovod Coastal GasLink při invazi na naše území," řekla Husonová.
 
Samotné orgány činné v trestním řízení odmítly komentovat obsah dokumentů a poznamenaly, že vyhověly pouze soudnímu rozhodnutí v Britské Kolumbii, které prohlásilo výstavbu kontrolních bodů Indiány nezákonnými. Současně byly do oblasti převedeny další policejní síly, aby se zachoval klid v nepředvídatelném prostředí.
 
Navíc, po událostech v lednu 2019, jedno z oddělení nadále hlídá oblast a snaží se zabránit jakémukoli odporu vůči výstavbě plynovodu.
 
Mluvčí nasazené policie poznamenal, že policejní síly zůstanou na území „tak dlouho, dokud to uznají za vhodné“.
 
Podle The Guardianu byly podrobnosti o přípravách na operaci zahájeny v očekávání rozhodnutí Nejvyššího soudu zemského soudu Britské Kolumbie, kterým se zakazuje přístup Wetsuwitenům na pracoviště na plynovodu.

Vůdci domorodého lidu prohlašují, že chrání pouze své právo na ochranu sebe a budoucích generací před nenapravitelnou újmou, protože plynovod bude položen přímo podél dna řeky Maurice, na kterou se spoléhá několik obcí.

Doplňuje to temnou, rasisticko-genocidní minulost Kanady ve vztahu k původnímu obyvatelstvu. Ještě před 20 lety totiž existoval program odebírání dětí indiánským rodinám církevními institucemi na „převýchovu na správné Kanaďany“. Výsledkem této 115 let trvající praxe, jejíž součástí bylo sexuální zneužívání, týrání a těžká práce, jsou hroby více než tří tisíc těchto obětí. Celkem bylo za uvedenou dobu odebráno až 150 tisíc dětí!

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)