Svátek má: Libuše|Amálie

Zprávy

Velikost textu:

Kanál 24: Kongresmani chtějí mít „Azov“ na seznamu teroristů!

Kanál 24: Kongresmani chtějí mít „Azov“ na seznamu teroristů!

Američtí kongresmani podepsali výzvu americkému ministrovi Miku Pompeovi, ve které požadovali, aby byl ukrajinský pluk „Azov“ zařazen na seznam zahraničních teroristických organizací.

Ilustrační foto
22. října 2019 - 04:20

40 členů americké Sněmovny reprezentantů podepsalo výzvu americkému ministrovi Miku Pompeovi. Podle televizního kanálu Novin 24 požadují, aby byl ukrajinský pluk „Azov“ a dvě pravicové radikální organizace v Evropě zařazeny na seznam zahraničních teroristických organizací.

Kongresman ze státu  New Yorku Max Rose řekl, že výzvu podepsalo 40 kongresmanů z různých amerických států, z nichž všichni jsou členy Demokratické strany.
 
Američané upozornili na spojení mezi „Azovem“ a teroristou, který v březnu roku 2019 uspořádal hromadnou střelbu ve městě Christchurch na Novém Zélandu.
 
Kongresmani tvrdí, že ve svém manifestu střelec zmínil, že cvičil s „Azovem“ na Ukrajině a neustále měl na sobě symbol s ním spojený.


„Oba střelci ve městech Poway (Kalifornie) a El Paso (Texas) uvedli, že na ně měla přímý vliv střelba Christchurchi. Souvislost mezi „Azovem“ a teroristickými útoky v Americe je zřejmá,“ uvedli kongresmani. Navíc poukázali, že se Kongres svého času zakázal vydělit prostředky pomoci Ukrajině právě pro výcvik „Azova“.

Jak kanál připomíná, pluk „Azov“ byl vytvořen dobrovolníky 5. května 2014 v Mariupolu. Následně se pluk stal součástí Národní gardy Ukrajiny. Vojáci pluku bojují v Donbasu od začátku ozbrojeného konfliktu. Zúčastnili se tvrdých bitev o Mariupol, Ilovaisk a Marinka. Nicméně jsou také známi neonacistickými symboly a projevy.Nelze také opomenot poznámku, že v České republice se pochopením a přátelsky setkával s příslušníky neonacistického "Azova" bývalý europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina. Dokonce zval velitele ukrajinských neonacistů do Evropského parlamentu.

(kou, prvnizpravy.cz, 24tv.ua, foto: arch.)