Svátek má: Františka

Zprávy

Velikost textu:

Kancléř Kurz považuje Nord Stream 2 za „velmi pozitivní projekt“

Kancléř Kurz považuje Nord Stream 2 za „velmi pozitivní projekt“

Rakouský kancléř Kurz nechce spojovat výstavbu Nord Stream 2 s případem Navalnyj. Vyzval sice k propuštění opozičního politika, zdůraznil však, že plynovod je v zájmu mnoha zemí EU.

Sebastian Kurz, rakouský kancléř
7. února 2021 - 06:20

V debatě o kontroverzním plynovodu Nord Stream 2 a možných sankcích proti Rusku kvůli uvěznění Putinova kritika Alexeje Navalného podporuje rakouský kancléř Sebastian Kurz německou spolkovou vládu.

„Vítám skutečnost, že německá spolková vláda se drží Nord Stream 2,“ řekl Kurz v rozhovoru pro Welt am Sonntag

Nord Stream 2 je „evropský projekt“, který je v zájmu mnoha zemí EU .

Nevěřím ve spojení nezbytné reakce na akci proti opozičnímu politikovi Navalnému s výstavbou Nord Stream 2. Kdokoli, kdo si myslí, že nový plynovod by byl pouze v zájmu Ruska, tak se mýlí,“ pokračoval rakouský kancléř.

„Spíše by z projektu profitovalo také Německo, Rakousko a některé další evropské země. A musíte být opatrní, abyste se neoslabili na straně EU, pokud nyní podniknete kroky proti Nord Stream 2," zdůraznil Kurz. Celkově je plánovaný plynovod „velmi pozitivním projektem“.Je však také třeba zajistit ochranu zájmů Ukrajiny. Kurz rovněž vyzval k propuštění Nawalného a verdikt proti němu označil za „nepřijatelný“. Přes všechny rozdíly je také důležitý „dialog s Ruskem“ ze strany EU.

Merkelová v pátek po jednání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem dala jasně najevo, že nechce spojit případ Navalného se sporem o plynovod Nord Stream 2. Byla otevřená dalším osobním sankcím proti Rusku.

„Postoj k Nord Stream 2 je nedotčen,“ zdůraznila také Angela Merkelová.

Macron trval na úzké dohodě mezi Německem a Francií ve společnosti Nord Stream 2. „Věřím, že o tomto projektu, který je téměř kompletní, bez těsné francouzsko-německé koordinace nelze nic oznámit,“ uvedl.


Potrubí mezi Ruskem a Německem je téměř hotové. Stejně jako mnoho jiných evropských zemí je Francie vůči projektu kritická. USA proti tomu bojují sankcemi, protože se obávají, že Evropa je příliš závislá na ruských dodávkách energie.

Navaľnyj byl v úterý podle soudce odsouzen na tři a půl roku vězení za údajné několikanásobné porušení probačních podmínek v dřívější trestní věci z roku 2014.

(rp,prvnizpravy.cz,welt,foto:arch.)