Svátek má: Alena

Zprávy

Velikost textu:

Kazachstán: Boj o nerostné suroviny

Kazachstán: Boj o nerostné suroviny

„Majdan“ v Kazachstánu skončil. Úřady země oznámily dokončení mise CSTO . Z prohlášení prezidenta Kasym-Žomarta Tokajeva je zřejmé, že přichází změna ekonomického kurzu, která se stala hlavní příčinou masových protestů.

Ilustrační foto
12. ledna 2022 - 10:30

Výchozím bodem kazašského „majdanu“ byl prudký nárůst ceny zkapalněného plynu. Pokud na jaře roku 2021 stál litr plynu 50 tenge (0,12 $), do konce roku - 60-80 tenge. A od začátku roku 2022, kdy se po zrušení státní regulace začal plyn prodávat za tržní ceny, cena vyletěla na 120 tenge.

Důvodem rekordních cen plynu je zrušení státní regulace. Dříve úřady omezovaly ceny plynu. Například na jaře 2020 byly stanoveny cenové stropy na maloobchodním a velkoobchodním trhu. V roce 2021 se ale rozhodly úřady ceny uvolnit, takže ceny plynu začaly růst.

Od 1.ledna letošního roku se veškerý zkapalněný plyn na velkoobchodním i maloobchodním trhu začal prodávat za tržní ceny. Výsledkem bylo, že litr plynu okamžitě stoupl z 80-90 tenge na 120 tenge. Teprve uprostřed protestů se úřady rozhodly vrátit na 180 dní ke státní regulaci.

Průměrný plat v Kazachstánu přesahuje 243 tisíc tenge.

Tržní hra je jakousi úklonou místních úřadů vůči nadnárodním korporacím a mezinárodním finančním organizacím.Nadnárodní společnosti kontrolují většinu nerostného bohatství

Například přes 70 % ropného byznysu Kazachstánu je pod dohledem cizinců (USA – 29,5 %, Čína – 17,7 %, evropské společnosti – 17,4 % atd.). Podobná situace je u uranu, Kazachstán poskytuje 40 % světové produkce. Ze 13 uranových dolů a továren patří 11 společnostem z Japonska, Ruska, Číny, Francie a Kanady.

Cizinci ovládají i těžbu zlata a hutnictví.

A je jasné, že západní producenty žádná státní regulace cen za stejný plyn nezajímá.

Zahraniční investice, na které je Kazachstán tak hrdý, jsou investicemi především do těžby surovin. To umožňuje investorům vydělávat dobré peníze, ale má malý vliv na růst blahobytu místního obyvatelstva.

Od roku 1991 do roku 2021 přilákala země přibližně 365 miliard USD přímých zahraničních investic a stala se lídrem mezi zeměmi SNS, pokud jde o akumulovaný objem zahraničních investic na hlavu.

V posledních letech si Kazachstán znatelně polepšil v mnoha mezinárodních žebříčcích. Například v žebříčku Global Competitiveness Ranking v roce 2021 se země umístila na 35. místě před Portugalskem.

Kazachstán se také trvale umisťuje v top 20 zemích pro snadné podnikání, nejlepší daňové systémy na světě atd.Změna ekonomického směru

Z prohlášení prezidenta Kasym-Žomarta Tokajeva je zřejmé, že v zemi hrozí změna ekonomického kurzu. Hlava státu již dala pokyn k vytvoření speciálního fondu, z něhož budou prostředky použity na řešení sociálních problémů. Bude naplněn na úkor podniků, které zbohatly za vlády exprezidenta Nazarbajeva. O tom, které společnosti budou licenční poplatky platit, rozhodne vláda.

Hlavní otázkou je, co se stane se surovinovým byznysem nadnárodních společností.

„Domnívám se, že v blízké budoucnosti dojde k silnému příklonu k posílení vztahů s Ruskem a v důsledku toho k posílení pozice ruského podnikání v kazašském surovinovém hospodářství. Liberální reformy se mohou zpomalit a hospodářství Kazachstánu jako celek se stanou více sociálně orientovanými. V posledních letech investovali více než 100 miliard dolarů do kazašské produkce a navíc je pro ně strategicky důležité zachovat přístup k ropě, uranu, kovům vzácných zemin. Proto nadnárodní společnosti se s největší pravděpodobností pokusí  najít společnou řeč s Ruskem v Kazachstánu, existuje i další možnost – znárodnění hlavních surovinových aktiv, jako tomu bylo například v Kyrgyzstánu,“ říká ukrajinský ekonom Kušč.

(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:arch.)