Svátek má: Andrea

Zprávy

Velikost textu:

Kdo bude velet Azovskému pluku s tanky a houfnicemi?

Kdo bude velet Azovskému pluku s tanky a houfnicemi?

Azovský pluk byl vytvořen v roce 2014 na základě stejnojmenného dobrovolnického praporu složeného z členů radikálních nacionalistických organizací a fotbalových ultras.

Vojáci z Azovského pluku
19. července 2021 - 03:20

Velitelem Azova byl známý ultrapravicový nacionalista Andrej Biletsky.

Později formálně rezignoval, stal se poslancem a poté vůdcem strany National Corps, ale ve skutečnosti si nad jednotkou ponechal kontrolu.

Biletsky, jeho společníci a „Azov“ byli pevně spojeni s exministrem vnitra Avakovem po celá léta, ačkoli obě strany takové spojení oficiálně popíraly.


Přesto byl „Azov“ zásobován prioritně a v současnosti je považován za jeden z nejlépe vybavených jednotek Národní gardy. Azov se skládá ze dvou praporů, dělostřeleckého praporu s těžkými houfnicemi D-30 a tankové roty.

Mimochodem, velení Národní gardy nevyužívá azovský pluk pro standardní funkce - hlídkování v ulicích a ochranu veřejného pořádku. "Azov" se zabývá výhradně bojovým výcvikem. A také tajně, ale nijak zvlášť šifrovaně, školí personál ve vojenských operacích na Donbasu.

Současně, podle zdrojů webu "Strana" v "Azově", skutečné řízení jednotky provádí Biletsky a jeho spolupracovníci. Nábor nových dobrovolníků pro pluk a ideologický výcvik provádějí také civilní struktury Azov a Národní sbor. Což zase kopíruje armádní rozkaz a ve skutečnosti se připravuje jako rezerva pro nasazení azovského pluku v případě potřeby k větší jednotce.

„Národní korpus“ a jeho „pobočné“ struktury se rovněž neustále účastní násilných akcí. Zejména namířeno proti „opolčencům“  a protinacionalistickým silám. A také na čistě komerčních akcích (obchodní noční můra).

Současně ne vždy byly všechny tyto akce prováděny s vědomím a jménem Avakova („národní sbor“, jak se říká, často přijímal rozkazy „zvenčí“, včetně úřadů). Byl to však Avakov, kdo byl „strategickým partnerem“, pod jehož záštitou se jak Azovský pluk, tak Biletská strana mohli cítit víceméně sebevědomě.A nyní vyvstává otázka - co se stane se všemi těmito oddílyi po Avakovově rezignaci? Bezpochyby současný šéf ministerstva vnitra bude i po odchodu ze své funkce ovlivňovat mnoho procesů. Je ale také zřejmé, že Kancelář prezidenta se pokusí tento vliv co nejdříve minimalizovat. Proto je Avakov ve skutečnosti ze své funkce odvolán.

Co udělají jeho současní „strážci“ v takové situaci?

Cesta k Zelenskému

Podle zdroje Strany ve vedení Národního sboru jeho vůdci zkoumají půdu
  • pro přesun pod Zelenského „střechou“.
  • zůstat na oběžné dráze Avakova nebo jít pod křídla Porošenka a Turčynova Ale obě tyto možnosti jsou plné komplikací s úřady a obtíží s hlavním „obchodem“ hnutí - akcemi a násilnými akcemi na ulicích, “uvedl zdroj z Národního sboru.

Zdroj Strany blízký prezidentské kanceláři říká, že na Bankově existují různé pohledy na to, co dělat s Národním korpusem a obecně s ulicí. Někteří jsou nakloněni převzít kontrolu nad nacionalisty z Avakova. Jiní zastávají postupné čištění radikálů jako potenciální hrozbu pro prezidenta (nikdy nevíte, kdo je pak „převrátí“). Situaci s azovským plukem považují za problematický okamžik, který může v případě zhoršení situace hrát významnou roli.

V samotné jednotce však říkají, že nijak zvlášť netouží po tom, aby se účastnili politického „boje“ vůdců „Národního sboru“.

„Ano, Biletsky má v naší zemi stále rozhodující váhu. Pokud se ale teoreticky pokusí zapojit pluk do státního převratu, není pravda, že bude mnoho těch, kteří si to přejí. Pluk není stejný jako v roce 2014 „Právě jsem si vydělal peníze a po skončení smlouvy„ pracuji “v„ Národním sboru “jako„ aktivista “. Jen málo lidí však chce zemřít nebo jít do vězení za Biletského zájmy,“ řekl jeden z seržantů. azovského pluku řekl Straně.

(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:arch.)