Svátek má: Nora

Zprávy

Velikost textu:

Kdyby byl Assange Rus či Číňan, byl by za „statečného disidenta“!

Kdyby byl Assange Rus či Číňan, byl by za „statečného disidenta“!

Julian Assange, který byl před několika lety považován za hrdinu naší doby, je dnes vnímán jako pochybná postava nebo zločinec, píše Jack Dion, zástupce šéfredaktora Marianne.

Julian Assange
23. února 2020 - 10:15

Navíc, jak autor článku poznamenává, pokud by byl Assange Rus, Číňan nebo Venezuelan, byl by považován za odvážlivce, který vzdoroval úřadům.

Mimořádný proces začne v Londýně 24. února s cílem vydat Juliana Assangeho do Spojených států, kde čelí 175 letům vězení za obvinění ze špionáže, připomíná zástupce šéfredaktora časopisu Marianne Jack Dion. Pokud se 46letý zakladatel WikiLeaks přesune na druhou stranu Atlantiku, stráví mezinárodně uznávaný oznamovatel zbytek dní za mřížemi, vysvětluje novinář.

Je překvapivé, že dnes na Juliana Assangeho, který byl před několika lety považován za hrdinu naší doby, pohlíží nejlépe jako na pochybnou postavu a v nejhorším „za zakuklence“, poukazuje autor článku. Právě Assangemu je svět zavázán za hlasitá odhalení zločinům americké armády v Iráku, podmínek zadržování ve věznicích Guantanamo, části kubánského území okupovaného Spojenými státy, režimu Asada a jeho přisluhovačům, špionáže amerických zpravodajských služeb vůdců evropských mocností, připomíná pozorovatel.
 
V roce 2012 musel Assange hledat útočiště na ekvádorském velvyslanectví v Londýně, aby nedošlo k jeho vydání do Spojených států. Nakonec však britská vláda zajistila jeho vydání a poslala informátora do vězení o vysoké bezpečnosti Belmarsh, přezdívaného Naše Guantanamo. Bývalý americký voják v Iráku byl Chelsea Manning za pomoc zakladateli WikiLeaks obviněn ze špionáže a zrady.
 
Administrativa bývalého ministra spravedlnosti USA učinila z Assangeho vydání jednu ze svých priorit. Bývalý šéf amerického ministerstva spravedlnosti Jeff Sessions řekl, že odborníci na bezpečnost ve Spojených státech jsou „šokováni počtem úniků, z nichž některé jsou velmi závažné“. Jak novinář shrnuje, pro americké úřady nejsou důležité reálné skutečnosti zveřejněné WikiLeaks, ale únik dokumentů svědčících o ubohosti amerických tajných služeb.

 
Ze stejného důvodu musel další informátor Edward Snowden hledat azyl v Rusku. Groteskní situace ho v Moskvě vedla k prohlášení: „Nejsmutnější věcí v celém příběhu je to, že jediné místo, kde má americký oznamovatel možnost otevřeně mluvit, není v Evropě, ale tady.“
 
Neméně je hořké vidět, že dnes ho opustili ti, kdo Assangeho chválili, poznamenává autor. Levicová americká buržoazie na něj hodila vinu za Trumpovo vítězství, i když Hillary Clintonová byla sama o sobě schopná prohrát. Od té doby americká média a za nimi ostatní „odvracejí nos“  od Assangeho, šíří zvěsti, falešné informace a nepřiměřené náznaky. Guardian jej například obvinil z tajných setkání s poradcem Trump Paulem Manafortem a citoval „zdroj vysoké úrovně“ - příběh hodný románu sci-fi. A noviny Le Monde, které WikiLeaks široce používaly, neváhaly zveřejnit materiál s názvem „Proč je Julian Assange podezřelý ze vztahů s Ruskem“. "Bude také zapojen do skandálu s Grivem?" ptá se ironický Dion (Grive, kandidát na starostu Paříže musel odstoupit po sexuálním skandálu – pozn. red.).


„Kdyby Julian Assange nebyl Australan, ale Rus, Venezuelan nebo Číňan, byl by považován za statečného disidenta, který se odmítl uklonit státu," poukázal autor. Nikdo se však neodváží mluvit proti americkému diktátu.Člověk by si myslel, že jsme se vrátili do doby studené války s jedním rozdílem: tehdy byli na východě vězni svědomí a pronásledovaní disidenti. Dnes jsou na Západě - Assange, zdůrazňuje novinář.
 
V roce 2015 požádal Assange o azyl ve Francii, která mu neodpověděla, připomíná Dion. Paříž má jiné priority. Dali přednost hostovat takové osobě, jako je Peter Pavlensky, který odhalil dobrodružství bývalého kandidáta na starostu Paříže, ale zapomněli jsme na osud postavy, kterou USA označily za nepřítele státu č. 1. „Francie upřednostňuje mlčení a umožňuje pouze některým nevládním organizacím a jednotlivcům s volným duchem připomenout, že existují zásady, které nelze ohrozit. Pocit cti je vzácná komodita,“ uzavírá hořce autor.

(kou, prvnizpravy.cz, marianne.net, foto: youtube)