Svátek má: Kryštof

Zprávy

Velikost textu:

Kdyby celý svět spotřebovával jako Němci, chtělo by to tři Země!

Kdyby celý svět spotřebovával jako Němci, chtělo by to tři Země!

Tzv. „Den přetížení Země“, kdy lidstvo utrácí celé odhadované množství zdrojů za rok a začne spotřebovávat „na dluh“, byl počítán od roku 1970, píše Die Welt.

Ilustrační foto
25. srpna 2020 - 11:06

Tehdy vyšel na 29. prosince. Od té doby se posunul o několik měsíců a přichází již v srpnu. Jak noviny uvádí, hlavním důvodem posunu v dne „překročení“ („Overshoot Day“) je způsob života ve vyspělých zemích: například kdyby všechny státy měly úroveň spotřeby jako v Německu, pak by lidstvo potřebovalo tři Země. Tyto údaje bortí zažité představy o "zeleném" a "úsporném" Německu.

V roce 2020, poprvé za mnoho let, se datum takzvaného „dne přetížení Země“ posunulo k pozdějšímu datu a dospělo k 22. srpnu, píše Die Welt, s odkazem na výzkum Global Footprint Network a Potsdam Institute for Climate Impact Research. To znamená, že do 22. srpna 2020 lidstvo využilo celou roční rezervu přírodních zdrojů a začalo tento objem překračovat.

Jak noviny uvádí, příčinou pozdějšího data „přetížení“ v roce 2020 je pandemie koronaviru, která vedla k poklesu úrovně ekonomické aktivity. Die Welt poznamenává, že „den přetížení“ byl vypočítáván od roku 1970. Tehdy padl na 29. prosince: po 50 letech se jeho datum posunulo o několik měsíců. Organizace na ochranu prostředí jsou silně zneklidněny, protože posun v datu znamená, že lidstvo žije na úkor budoucích generací.


Podle Německé asociace pro životní prostředí a ochranu přírody (BUND) populace v současné době spotřebovává 1,75 pozemských zdrojů.A kdyby spotřeba na celé planetě byla na úrovni Německa, pak by lidstvo potřebovalo tři Země. Jak poznamenává síť Global Footprint Network, životní styl v bohatých rozvinutých zemích je hlavním faktorem posunu data „přetížení“.

Tak velký „příspěvek“ Německa je vysvětlen mimo jiné tím, že Německo má relativně vysoký podíl průmyslové výroby, píše Die Welt. Průmyslový sektor představuje 30% německé ekonomiky, což je výrazně více než v USA nebo Velká Británii. Podle prezidenta německé asociace německého zpracovatelského, vodárenského a surovinového průmyslu je nutné situaci napravit nejen přechodem na alternativní zdroje energie a alternativní dopravu, ale také zásadně odlišným zacházením se všemi okolními objekty. V opačném případě by Německo mohlo ztratit status ekonomicky úspěšného státu. 

Podle poradenské agentury BCG je pouze 10,4% výrobků vyrobených v Německu vyrobeno z recyklovaných materiálů. Navíc toto číslo od roku 2013 neustále klesá. „Německo nevyužívá svůj potenciál recyklační ekonomiky, s rizikem, že bude čelit nedostatku zdrojů," cituje publikace slov zaměstnance BCG Holgera Rubela. Ten poznamenal, že aby se Země mohla zotavit, musí činit podíl recyklační ekonomiky alespoň 50%.

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)