Svátek má: Julius

Zprávy

Velikost textu:

Když USA a Čína přestanou být na sobě závislé, rozdělí svět na bloky!

Když USA a Čína přestanou být na sobě závislé, rozdělí svět na bloky!

V Číně a ve Spojených státech se na boj o vliv nabaluje ideologická konfrontace, píše publicista časopisu The National Interest.

Ilustrační foto
11. února 2020 - 10:15

Protože, když přestanou na sobě vzájemně záviset, vyvstanou ekonomické bloky a globalizace se potlačí. A v tomto případě bude Evropa v těžké situaci, protože na ni tlak Spojených států pouze zvýší.

Na prosincovém summitu NATO byla vyslovena myšlenka, že by se Čína mohla stát spojovacím článkem pro spojenectví, ale podle politického analytika Petera Rudolpha v článku pro National Interest je to nepravděpodobné. Naopak, podle něj může konflikt mezi Washingtonem a Pekingem přinést ještě větší rozpory mezi Spojenými státy a Evropskou unií.
 
Evropa dlouho věřila, že v procesu integrace do světového řádu se Čína stane konstruktivním hráčem a ekonomická modernizace se změní v politickou. Všechno se však ukázalo jinak a nyní má Čína velký vliv na evropské země do té míry, že nemohou vyjádřit jediné stanovisko, například pokud jde o lidská práva v Číně. Čína je nyní v Evropě vnímána jako „ekonomický soupeř“, „systematický protivník, který propaguje alternativní modely řízení“.
 
Růst Číny však ovlivňuje Spojené státy a Evropu různými způsoby, poznamenal autor článku. Ve Washingtonu je vnímán jako dlouhodobá hrozba pro vedoucí postavení USA ve světě. A tento boj o vliv je smíchán s ideologickou konfrontací. A protože dvě země se navzájem vnímají jako potenciální vojenští protivníci, jejich vztahy se utvářejí na základě dilematu bezpečnosti.


V případě Evropy nejde s Čínou o konflikt statutu, ani celosvětovou konkurenci o vliv. Evropa však nemůže ovlivnit konfrontaci mezi Čínou a Spojenými státy. Když však Peking a Washington přestanou na sobě tolik záviset, dojde k hospodářským blokům a globalizace se potlačí. A v takovém případě bude Evropa v těžké situaci, protože se na ni tlak Spojených států pouze zvýší.
 
USA se určitě pokusí zatáhnout Evropu do své politiky vůči Číně, aby se evropské technologie nedostaly k nepříteli. Systém kontroly technologií již existoval během studené války a byl namířen proti komunistickým zemím, v roce 1994 byl opuštěn. Poté byl zaveden mnohem mírnější systém, který kontroluje vývoz zbraní a zboží a technologií dvojího užití, ale není namířen proti konkrétním zemím. Kromě toho byl Washington toho názoru, že příliš silné kontroly vývozu by neměly významný účinek, ale také by snížily schopnost amerických firem inovovat.


Výsledkem je, že pokud si Spojené státy stanoví cíl zavedení vývozních omezení, pak mají dvě možnosti, které se navzájem nevylučují. Zaprvé mohou se spojenci vyvinout společný systém kontroly vývozu. Za druhé, mohou použít extrateritoriální páky svého vlastního systému a režim sankcí k tomu, aby evropské společnosti donutily vybrat si mezi americkým a čínským trhem. Tento systém již prokázal svou účinnost v případě Íránu.

Zároveň však budou důsledky mnohem závažnější, protože Čína je po Spojených státech druhým největším partnerem EU, varuje autor článku v National Interestu.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)