Svátek má: Andrea

Zprávy

Velikost textu:

KLDR dalšími raketovými testy připomíná USA zrušení sankcí

KLDR dalšími raketovými testy připomíná USA zrušení sankcí

Severní Korea vypálila dvé neidentifikované střely směrem do moře u východního pobřeží, informovala jihokorejská armáda. Dalším testem zvyšuje KLDR tlak na USA na zrušení sankcí.

Ilustrační foto
29. listopadu 2019 - 09:01

Soulské ministerstvo obrany ve čtvrtek uvedlo, že sever provedl test kolem 4:59 hodin. místního času pár kilometrů od severokorejského přístavního města Hamhung , které je považováno za sídlo vojenského letiště. Střely létaly ve výškách až asi 60 mil.

Letos to bude již 14 „provokace“, píše The Wall Street Journal. Odborníci to považují za signál pro Washington, který odmítá uvolňovat sankce, poškozující  severokorejskou ekonomiku. Nedávno, šéf KLDR, Kim Čong-un, označil ekonomický růst za svou nejvyšší politickou prioritu.

Jaderné ultimátum vyprší na konci tohoto roku a podle analytiků se tak raketovými testy Severní Korea připomíná Washingtonu.


Pchjongjang hrozí, že bude takové testy provádět častěji, pokud Američané neudělají ústupky. Severní Korea není spokojena s pokračováním společných jenských cvičení Soulu a Washingtonu ani s nepřátelskou politikou USA vůči KLDR.

Kim Čong-un předal Spojeným státům ultimátum - pokrok v jednáních o jaderném odzbrojení do konce roku nebo bude více raketových pokusů. Ve Washingtonu jsou však nyní kvůli postupu obžaloby příliš zaneprázdněni a jednoduše ignorují požadavky severokorejského vůdce. A to je velmi špatné pro Kimův obraz v KLDR. Proto provádí testy, aby ukázal, že se údajně staví proti sankcím a agresivnímu chování USA, vysvětlují analytici.

(rp,prvnizpravy.cz,wsj, foto:arch.)