Svátek má: Beáta

Zprávy

Velikost textu:

Kličkující zajíc Kejval

Kličkující zajíc Kejval

Už jsme v našich zeměpisných kotlinách zažili spoustu afér, ať politických typu Olovo či Bamberg, nebo sportovních, Křetínského taška způsobila velké zděšení, ač se později ukázalo, že byla úplně prázdná.

Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru
5. srpna 2021 - 10:30

Dalo by se tedy říci, že jsme zvyklí na všechno. Omyl. Český olympijský výbor se svým jediným statutárním zástupcem Jiřím Kejvalem dokázal hravě vše trumfnout. Požádat o zapůjčení vládního speciálu s odůvodněním, že speciální let pomůže ochránit naše sportovce před možnou koronavirou nákazou. Že z celé olympijské výpravy budou pozitivní případy pouze z tohoto letu je hodno povídek Jaroslava Haška. Nakazit sportovce ve svém vlastním letadle by nevymyslel ani Jára Cimrman, a to je nějaká kapacita, bylo by laciné použít citát ze Ztráty ztráty třídní knihy, kdy je klasifikováno osazenstvo třídy jasnými slovy – debil, blbeček, debil, blbeček…

A jako ve výše uvedením díle, i v tomto případě se rozjelo vyšetřování. Český olympijský výbor vyšetřuje sám sebe, nutno podotknout, že i na popud Mezinárodního olympijského výboru. Jsou to ale paradoxy, Vaňku… Předseda Národní sportovní agentury Filip Neusser požádal o prošetření ministerstvo zdravotnictví, pod které spadají i hygienické stanice. Jak se dalo očekávat, ČOV žádné systémové pochybení neshledal.

Je zřejmě systémově správně, že při odletu pobíhá zaměstnanec ČOV po letišti bez roušky a ještě nabádá sportovce, aby se fotili také bez roušky, z televizních záběrů je navíc patrné, jak je v dobré náladě.

Je systémově správné, že se mohli účastnící letu pohybovat po odbavovací hale bez zakrytí nosu a úst. Ze závěrů prošetřovací zprávy navíc vyplývá, že ani nebyla určena zodpovědná osoba za průběh letu, vinu nese nejvýše postavený zaměstnanec ČOV, kterým byl tiskový mluvčí. Nic proti němu, ale opravdu nemá ČOV kvalifikovanější osobu?Tiskový mluvčí má jistě úplně jiné pracovní povinnosti. Velmi smutně pak působil tzv. ombudsman ČOV Alexander Károlyi, sportovnímu prostředí známý z působení ve fotbale jako předseda disciplinární komise, včetně populární kapříkové doby. Ten v rozhovoru pro Českou televizi přenesl vinu na samotné sportovce, protože nejsou mateřská školka a nepotřebují dozor. A zdůvodnění, že let byl přece tak dlouhý, by možná obstálo u tribunálu bolševického prokurátora Urválka, ne v demokratické zemi. Ostatní sportovci, cestující normálními linkami, strávili v letadle ještě více času. Je evidentní, jak se ČOV snaží z celé kauzy vyjít bez šrámů, slovy bývalého místopředsedy Pelty ví, kudy běží zajíc.

Korunu všemu nasadil sám předseda Kejval. Je mu sportovců líto, ale to je asi tak všechno. Vůbec netuší, jakou satisfakci by mohli dostat. Ano, má pravdu, protože o možnost stát na stupních vítězů je připravilo amatérské chování ČOV a pocit dívat se na stoupající českou vlajku s medailí na krku se nahradit nedá. Ale protože ČOV si přivlastňuje mimo jiné marketingová práva sportovců, měl by každému sportovci vyplatit odměnu ve výši odměny za zisk zlaté medaile. A to ne ze státní dotace, ale ze svých marketingových příjmů, obchodních partnerů má dost. To by mohla být částečná satisfakce za zmařené roky života.

ČOV nyní prý musí udělat vše pro to, aby se podobná situace neopakovala za půl roku, kdy se mají konat zimní olympijské hry.  S tím se dá pouze souhlasit, tudíž se již můžeme těšit na rezignaci pan Kejvala a jeho nejbližších spolupracovníků.     

(kp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)