Svátek má: Pavla

Zprávy

Velikost textu:

Klimkin: Sliby lidem o rychlém vstupu Ukrajiny do EU jsou podvodem

Klimkin: Sliby lidem o rychlém vstupu Ukrajiny do EU jsou podvodem

Ukrajinský exministr zahraničí Pavel Klimkin považuje spekulace o bezprostředním vstupu Ukrajiny do Evropské unie za  podvádění lidí. Podle jeho předpovědi se tak stane až v roce 2035.

Ukrajinský exministr zahraničí Pavel Klimkin
10. června 2021 - 11:30

„I když intenzivně provádíme předvstupní jednání, pak přibližné datum, které je je realistické je 2035. Všichni, kteří tvrdí, že je to možné dříve, ve skutečnosti jednoduše podvádějí lidi a účastní se politických spekulací. Vím, jaké jsou procesy a mechanismy uvnitř Evropské unie, jaká je tam nálada. Někteří němečtí a francouzští politici, se kterými komunikuji, také věří, že rok 2035 je docela reálné datum. Dříve to není možné, stačí vzít v úvahu a zohlednit dnešní postupy v rámci EU, “ je přesvědčen Klimkin.

Podle Klimkina „bude muset Ukrajina udělat spoustu věcí, některé z nich budou při provádění příslušných směrnic velmi bolestivé a politicky sebevražedné.“

„Budeme muset zjistit, jak se budeme integrovat do EU z pohledu stejného zemědělství, to je také obtížný příběh. Jednání o vyhlídkách na členství mohou zároveň začít ještě dříve než v roce 2027, a samotná předvstupní jednání v případě Ukrajiny potrvají 8–10 let, nejméně. Bude to ambiciózní, ale z hlediska zkušeností posledních členů EU - Chorvatska, absolutně reálný cíl, “ vysvětlil exministr.

Velvyslanec Litvy na Ukrajině Valdemaras Sarapinas před rokem řekl, že v roce 2027, kdy Litva podruhé předsedá Radě Evropské unie, může EU vyhlásit Ukrajinu za kandidáta na členství v Unii .

A loni v dubnu Clement Bon, státní tajemník francouzského ministerstva zahraničí pro evropské záležitosti, uvedl, že návštěvu Vladimira Zelenského v Paříži nelze brát jako signál vyhlídky na vstup Ukrajiny do Evropské unie .Slovo „také“ znamená, že v případě vstupu do Evropské unie bude přinejmenším několik takových „obtížných rozhodnutí“, ale nechtějí nám o nich říct.

Podívejme se proto na zemědělství, které je již pět let jediným motorem ukrajinské ekonomiky. Klimkin dal jasně najevo, že tento  poslední ukrajinský  motor bude muset být alespoň utlumený.

A je to pravda. V EU dochází k rozdělení trhu a sféry určují hlavní členové asociace, což se samozřejmě neurazí. Existuje známý příklad Řecka, které po vstupu do Evropské unie muselo snížit vlastní produkci vína (aby nepoškodilo producenty z Itálie, Francie a Španělska) a také olivového oleje. Řekům bylo nabídnuto, aby si vydělali peníze na cestovní ruch a půjčili si. A tato strategie vedla k hrozné krizi roku 2008. Z níž se země stále snaží dostat ven.

Většina Ukrajinců si přeje, aby Ukrajina vstoupila do EU, což je pochopitelné. Kolik z nich však ví, kolik z ukrajinské již tak scvrklé ekonomiky bude muset být za to zničeno? Skoro nikdo. A ani úřady nevědí všechno. A ti, kteří vědí, mlčí, jako Klimkin.

(rp,prvnizpravy.cz,strana.ua,foto:arch.)