Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

Kochův institut: Pandemie koronaviru by mohla trvat dva roky!

Kochův institut: Pandemie koronaviru by mohla trvat dva roky!

Pandemie koronaviru COVID-19 by mohla trvat dva roky, uvedl Lothar Wieler, prezident institutu Roberta Kocha.

Lothar Wieler, prezident Kochova institutu
18. března 2020 - 04:10

Ten je součástí německého ministerstva zdravotnictví a podílí se na hodnocení epidemiologické situace v zemi.

Jeho zpráva ovšem nezní příliš optimisticky a pro mnohé představa, že pandémie bude trvat déle, než ddo léta je téměř nepředstavitelná. Zvláště když vlády přijímají "dočasná" opatření obvykle na 30 dní a u lidí vzniká dojem, že se vše do té doby vyřeší.

Nyní se podle institutu v Německu potvrdilo 6012 případů infekce koronavirem a 13 úmrtí. Univerzita Johna Hopkinse dokonce informuje o 7,2 tisíc případech infekce a 17 úmrtích.

„Pandemie se vyvíjí ve vlnách. Víme to, přesně tak. Ale jak rychlé jsou tyto vlny? A kdy tato pandemie infikuje předpokládaných 60-70 procent světové populace? Může to trvat roky. Vycházímě ze dvou let," řekl Wheeler na tiskové konferenci.

Podle něj bude užitečný vznik vakcíny nebo jakýkoli „zásah“ během pandemie.


„Čím dříve bude vakcína, tím dříve bude možné tuto pandemii omezit. Ale i když bude vakcína, neznamená to, že každý bude očkován, což bude záviset na množství vakcíny," dodal šéf Kochova institutu.

Světová zdravotnická organizace 11. března vyhlásila vypuknutí koronaviru COVID-19 za pandemii. Více než 160 tisíc lidí ve více než 150 zemích již bylo infikováno po celém světě, většina se uzdravila, ale více než šest tisíc zemřelo. Navíc vyhlídku na účinnou vakcínu vidí odborníci v rozmezí ještě někokila měsíců, ne-li do konce roku.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)