Svátek má: Žofie

Zprávy

Velikost textu:

Kolomojský vyzval Ukrajinu, aby vyhlásila bankrot!

Kolomojský vyzval Ukrajinu, aby vyhlásila bankrot!

Ukrajinský oligarcha Igor Kolomojský je přesvědčen, že prezident Vladimir Zelenskij by měl být neplněn, a tudíž nezaplatit dluh Mezinárodnímu měnovému fondu, uvedl deníku Financial Times.

Igor Kolomojskij, ukrajinský oligarcha
27. května 2019 - 11:04

„Měli bychom se s našimi věřiteli zacházet stejně jako s Řeckem. V roce 2015 čelily Athény věřitelům a staly se první rozvinutou zemí, která nezaplatila úvěr MMF. Kolikrát byl bankrot v Argentině? A všechno je v pořádku,“ řekl oligarcha publikaci.

Podle něj vítězství Zelenského ve volbách ukázalo, že obyvatelé Ukrajiny chtějí přestávku od reforem požadovaných MMF, a vymýcení korupce.

„Pokud Zelenskij poslechne (Západ) a nebude dělat svá rozhodnutí, skončí jako (jeho předchůdce Petro) Porošenko. Bude mít stejné hodnocení: pět, deset nebo 15 procent namísto 73 (s nimiž Zelenskij vyhrál volby – pozn. red.),“ řekl podnikatel.


Dodal, že USA a EU by měly zcela odepsat vnější dluh Ukrajiny jako platbu za utrpení země během „konfrontace“ s Ruskem.

„Tohle je vaše hra, vaše geopolitika. Nezajímá vás Ukrajina. Chcete poškodit Rusko a Ukrajina je jen prolog," citují noviny slova oligarchy.

Jak noviny poznamenaly, takové komentáře mohou být důvodem ke znepokojení západních patronů Kyjeva, i když Zelenskij dříve slíbil, že splní všechny podmínky MMF.

Ne poprvé Kolomojský negativně reagoval na program pomoci MMF. Už dříve tvrdil, že fond „provádí experiment na živých lidech, na normální zemi“, což činí z bohatého státu chudý. Na Ukrajině se ostře proti spolupráci s MMF staví například vůdce radikální strany Oleg Ljaško.

V prosinci 2018 schválila správní rada MMF nový program pohotovostního úvěru pro Kyjev, podle něhož Ukrajina získá 3,9 miliardy dolarů. Doba jeho realizace je 14 měsíců. Současně bylo rozhodnutím fondu v prosinci 2018 vyplaceno 1,4 miliardy dolarů a zbývající prostředky budou k dispozici na základě pololetních přezkumů.

(kou, prvnizpravy.cz, ft.com, foto: arch.)