Svátek má: Olga

Zprávy

Velikost textu:

Kongres schválil gingantický vojenský rozpočet USA: 716 miliard dolarů!

Kongres schválil gingantický vojenský rozpočet USA: 716 miliard dolarů!

Astronomický rozpočet schválený oběma komorami Kongresu na fiskální rok 2019 také bude charakterizovat zahraniční politiku Washingtonu.

Ilustrační foto
3. srpna 2018 - 04:20

Ze 100 členů senátu USA 87 hlasovalo pro zákon o Rozpočtové asignaci národní obrany (NDAA). Nyní má americký prezident možnost podepsat tento dokument před začátkem rozpočtového roku 2019 (od 1. října 2018). Naposledy to bylo možné až v roce 1996.

V případě, že prezident Spojených států Donald Trump podepíše NDAA 2019, k dispozici ministerstva obrany a obranných programů ministerstva energetikybude 639 miliard dolarů, dále speciálnímu fondu, financující operace amerických ozbrojených sil v zahraničí (Overseas Pohotovostní Operations fondů - OCO) bude přiděleno 69 miliard dolarů. Celkový rozpočet na obranu bude činit 716 miliard dolarů – o 16 miliard dolarů více než ve fiskálním roce 2018.

Přijetí NDAA v Senátu bylo v Pentagonu přijato s velkým nadšením, uvedla ruská agentura TASS. Americký ministr obrany James Mattis poděkoval demokratům a republikánům o „hlubokou a trvalou podporu obou stran“ ozbrojeným silám v zemi a ocenil rekordní čas schválení dokumentu. Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona 26. července. Pro přijetí NDAA hlasovalo 359 kongresmanů,  proti - 54.

Platy a nové zbraně

Nový NDAA umožňuje zvýšení počtu amerických vojáků o 15,6 tisíce idí a zvýšení jejich platů o 2,6% (nejvíce za posledních devět let).

S téměř 41 miliard dolarůje přiděleno na „překonání krize vojenského letectva“ a 23.5 miliard na obnovení „rozpadajících se vojenských budov a další infrastruktury“. Rozpočet rovněž počítá s pořízením 77 kusů stíhacích bombardérů páté generace F-35 a 16 pokročilých tankovacích letadel KC-46 Pegasus.

Americké námořní síly nezůstaly bez pozornosti. Takže by podle NDAA mělo námořnictvo dostat 13 nových válečných lodí, včetně dvou nukleárních torpédových ponorek typu Virginie a tři torpédoborce URO (s řízenými střelami) třídy Arleigh Burke. Dalších 3,2 miliardy dolarů by mělo být přiděleno na vývoj ponorky (jaderné pohonné ponorky s balistickými raketami), jako je Columbia.


Zvláštní ustanovení

Zákaz spolupráce mezi americkými a ruskými ministerstvy obrany v NDAA je rozšířen stejným způsobem jako v posledních několika letech. Zároveň se vojenská pomoc Ukrajině ve fiskálním roce 2019 zvýší o 50 milionů na 250 milionů dolarů. Celkově se Rusko v dokumentu připomíná více než 50 krát.

Dokument mimo jiné vyzývá k posílení zadržováníy Moskvy a provedení podrobné analýzy vývoje ruské „doktríny elektronického boje“, stejně jako činnosti Ruské federace v Arktidě.

Je také pozoruhodné, že během šesti měsíců ode dne vstupu v platnosti NDAA musí ředitel americké sekce obranné rozvědky (DIA) zajistit zprávu Kongresu o stavu ruské spolupráce s Kubou, Nikaraguí a Venezuelou v oblasti bezpečnosti.

Dokument také obsahuje ustanovení o pozastavení prodeje bitevniků F-35 Turecku před posouzením stavu vztahů mezi USA a Tureckem. Jak uvedl náměstek státního tajemníka pro politicko-vojenské záležitosti Renee Clark Cooper, je „Turecko - těžký partner“ a prodej „něčeho jako S-400“, by byla katastrofa pro Spojené státy.

Kromě toho, podle deníku The Wall Street Journal, nový rozpočet má výrazný protičínské zaměření a obsahuje ustanovení, jejichž cílem je boj proti činnosti Pekingu v Jihočínském moři.

„Mnoho zemí představuje hrozbu pro naši národní bezpečnost, pokud jde o ekonomickou špionáž, ale nikdo z nich se s Čínou nemůže srovnávat," řekl ředitel Národního centra pro kontrarozvědky a bezpečnost (Office of the National Counterintelligence Executive - ONCIX) Bill Ewanina novinám.

(kou, prvnizpravy.cz, tass.ru, foto: arch.)