Svátek má: Iva

Zprávy

Velikost textu:

Koranovirus a statistika: Cirkusový kolotoč na pokračování

Koranovirus a statistika: Cirkusový kolotoč na pokračování

Už je to děsná psina s tím korunovaným virem. Pokud v médiích probíhala hysterie na začátku ledna, kdy ještě nikdo kloudně nic nevěděl, dnes jsou již články nudné, protože koronavirus se stal plošně super démonem.

Ilustrační foto
6. února 2020 - 09:01

V jednom českém deníku jsem viděl 5. února srandovní titulek: „Počet nakažených koronavirem raketově stoupá. Mrtvých je téměř 500“. Přitom se o nic moc nejedná, uvádí publicista František Roček v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

Mrtvých bude přes 1 000

Je samozřejmé, že s počtem potvrzených onemocnění roste i počet ohrožených zdravotně oslabených osob, a proto mrtvých proto bude více než 1000. Počet registrovaných nakažených bude větší než 100 000. Nad touto hranicí ale nelze předvídat dynamiku vývoje epidemie.

Statistiku bude také ovlivňovat počet testů vzorků v laboratořích, budou to statisíce. Kapacita provádění testů ve Wu-chanu za jeden den stoupla z 200 na 4 000.

Kvůli zhruba dvoutýdenní inkubační době počet potenciálně nakažených koronavirem je neznámý. Řada lidí koronavirovou infekci prodělala jako všední virózu, a může zůstávat bacilonosičem.

Vývoj (resp. ústup) epidemie může mít jakýkoliv průběh. Nejvyšší nárůst počtu případů (a následný pokles) může nastat během pár týdnů nebo až koncem dubna? Počkejte, dočkáte se.



Kdopak přijde s koronavirem na večeři?

Nevíme ještě mnoho o šíření koronaviru. Pokud člověk nemá kašel je snížena šance na šíření infekce. Infekce ve vzduchu a v zažívacím traktu jsou další možné způsoby přenosu – ve stolici jednoho pacienta byly nalezeny stopy koronaviru.

A když už si dáte k večeři koronavir a nejste oslabený, stejně jako u chřipky, máte velkou šanci na uzdravení.

Podle čínské národní zdravotní komise (NHC) národní úmrtnost na koronaviry bude klesat, protože budou ve Wu-chanu mobilizovány vhodnější léčby a lékařské zdroje.

Jiao Yahui, zástupce ředitele Úřadu pro lékařskou správu NHC, uvedl, že od pondělí (4.2.) na základě potvrzených případů na celostátní úrovni byla národní úmrtnost 2,1%, přičemž převážná většina úmrtí (97%) byla v provincii Hubei, do které patří dnes již světoznámé velkoměsto Wu-chanu.

Podle Jiao dosáhla úmrtnost v provinčním hlavním městě Wu-chan 4,9%. Úmrtnost v provincii Hubei je 3,1%, nejvyšší z jakékoli provincie v zemi. Také se objevila optimistická informace, že malý pokles úmrtnosti v Hubei se již projevil tak, že počet mrtvol klesl na přibližně 2,9% z 3,1% z úrovně ještě ze začátku tohoto týdne.

Ale věřte statistice. Uplynou dva dny a všechno může být o něco více jinak. Statistika ve zdravotní a bezpečnostní oblasti je cirkusový kolotoč na pokračování.


Mrtvolný optimismus

Úmrtnost v rámci prokázaných koronavirových infekcí dovoluje mírný optimismus v rámci všeobecného strachu z koronavirové breberky, proti které není zatím lék, natož očkování.

Zde je tabulka úmrtí na světoznámé infekční choroby z 5.2. 2020, uveřejněná na webu www.scmp.com:
  • americká sezónní chřipka *
Míra úmrtnosti: 0,07%
13 000 000 případů
10 000  úmrtí
  • SARS
Úmrtnost: 9,6%
8 437 případů
813 úmrtí
  • MERS
Úmrtnost: 34,4%
2 494 případů
858 úmrtí
  • Ebola
Úmrtnost: 43,9%
34 453 případů
15 158 úmrtí
  • H1N1
Míra úmrtnosti: 17,4%
1 632 258 případů
284 500 úmrtí
Zdroj: Čínský NHC, státní média, další úřady

* Odhadovaná data amerických center pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) z období 2019–2020

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)