Svátek má:
Miloš
Zprávy
Koronavirová Evropa si s Českem nezadá

Hysterici pláčí, že česká vláda zaspala v opatřeních proti koronaviru. Ale jsou to jenom žvásty, upozorňuje publicista František Roček.
Ilustrační foto
21. října 2020 - 09:01
Podívejme se jen tak jedním okem do západní části EU s pomocí webu Euroativ.
Belgické ministerstvo zdravotnictví plánuje změnit svou testovací strategii, aby tak zkrátilo dlouhé čekací lhůty. Podle nového systému se už nadále nebudou testovat lidé bez příznaků, i když přijdou do kontaktu s koronavirem. Proč? Nárůst případů během týdne zhruba o sto procent. Pokud ale bude někdo identifikován jako napadený koronavirem, přechod do karantény bude i nadále povinný, i když může být prodloužen ze 7 na 10 dní.
Byrokratická instituce EU má 56 nakažených. Evropský parlament zatím eviduje 56 pozitivně testovaných osob. Pokud jde o Německo, politika běsní i v době koronahnusu: Více pravomocí pro Bundestag - FDP, Zelení, Die Linke a někteří poslanci ze stran velké koalice chtějí, aby měl Bundestag větší slovo, pokud jde o přijímání nových opatření proti šíření viru. Do jisté míry tak kritizují přístup kancléřky Merkelové, která situaci řeší především na summitech, kterých se účastní spolková vláda a lídři 16 spolkových zemí.
Smutné je i Rakousko: Počty případů nákazy se v Rakousku již před několika týdny dostaly na jarní úroveň. Doposud se však vláda snažila šíření mírnit s pomocí lokálních omezení, jako například částečnou karanténou pro nejvíce zasažená města. Zbytek země zůstal relativně nedotčený. Nové případy nákazy ale přiměly vládu k oznámení celostátních opatření. Shromažďování osob je nyní omezeno na šest ve vnitřních veřejných prostorech a 12 ve venkovních. Soukromé prostory však zůstávají neomezeny. Pokud jde o události s větším počtem lidí, potřebují speciální povolení. I v takovém případě ale platí omezení, a to 1000 osob uvnitř a 1500 venku.
Španělská zajímavost: Aragonie přistoupila k dalším omezením. Španělský autonomní region Aragonie od pondělka zavedl nová opatření s cílem zmírnit druhou vlnu nákazy. Součástí přísných opatření je zmenšení kapacity barů a restaurací o 50 % a shromažďování osob je omezeno na šest lidí. Zavírací doba je stanovena na 23. hodinu.
Itálie také reaguje: Místní úřady mají nově pravomoc uzavírat ulice a náměstí, a to po 21. hodině večer. Toto posílení pravomocí však paradoxně většina starostů měst kritizovala. Podle nich by zavádění takových opatření a uzavírek nemělo ležet na jejich bedrech.
V Polsku také je veselo: Největší polský stadion se promění v záložní polní nemocnici pro pacienty s covid-19. Varšavský stadion by mohl poskytnout zhruba 500 lůžek, počet případů v zemi přibývá.
Nejen česká vláda, ale evropské státy obecně nezvládají návrat druhé vlny. Není od věci trochu faktů od 16.10.2020 o nárůstu nových případů v minulém týdnu:
19.10.2020 nárůst nových případů v minulém týdnu:
20.10.2020 nárůst nových případů v minulém týdnu:
- Česko + 54%
- Belgie + 95%
- Nizozemsko + 42%
- Francie + 35%
- Slovensko + 61%.
19.10.2020 nárůst nových případů v minulém týdnu:
- Česko + 58%
- Belgie + 75%
- Nizozemsko + 33%
- Francie + 40%
- Slovensko + 41%.
- Švýcarsko + 135%
20.10.2020 nárůst nových případů v minulém týdnu:
- Česko + 52%
- Belgie + 66%
- Nizozemsko + 25%
- Francie + 44%
- Slovensko + 46%.
- Švýcarsko + 102%
Statistika vztažená od toho dne k předcházejícímu týdnu ukazuje, že nárůst případů covid-19 a postupný pokles je podobný. Nejde o selhání administrativ států, jak tvrdí česká hysterická opozice. Jde prostě o jev koronavirový.
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)