Svátek má: Zuzana

Zprávy

Velikost textu:

Koronavirus posiluje, protože lidé jsou nepokojná zvířátka

Koronavirus posiluje, protože lidé jsou nepokojná zvířátka

Po uvolnění protiepidemických opatření se z lidského společenství stalo mraveniště. Jde o normální lidské chování, protože člověk je společenské zvíře. Proto normální bude (je) i nárůst počtu nákaz koronaviru, uvádí publicista František Roček.

Ilustrační foto
6. září 2020 - 07:20

Zaznívá kritika např., že Česko nezavedlo karanténní opatření pro lidi navracející se z Chorvatska (v Británii karanténa po návratu z Chorvatska platí už asi měsíc) atp.

Třetinu českých nákaz evidují v Praze, Tokio v sobotu hlásilo 181 nových případů koronaviru, což je o zhruba třetinu méně než o den dříve. A tak to jde po celém světě.

Čínské mraveniště vzbuzuje obavy

Také v Číně mají obavy, protože lidé jsou nepokojná zvířátka. Chodci ignorují pravidla nošení roušek a podceňují sociální distancování se, hlavně když se hrnou za noční zábavou nebo nakupují v obchoďácích.
Titulek článku „Čína připravuje půdu pro další vlnu covidu“ v Asia Times je charakteristický, stejně tak i text:
„Pevninská Čína je možná jedinou významnou zemí na světě, kde se život celkově vrátil k normálnímu stavu. Očekávejte nával, když vstoupíte do luxusnějších hotelů a kin v mnoha čínských městech, zatímco nákupní centra a obchodní čtvrti se také hemží prázdninovými davy. Hedonistický životní styl se rozvinul poté, co společnost v obavách bojovala s nákazou, která nejprve vypukla v zemi. Pro většinu lidí je sangvinická atmosféra uklidňující, přesto něco zjevně chybí. Bdělost a dodržování předpisů mezi lidmi, silná zbraň proti koronaviru, která pomohla Číně stát se jednou z prvních zemí, které epidemii porazily, je nyní dávno ztracena…“

Číňané byli začátkem roku chváleni odborníky Světové zdravotnické organizace za převládající kulturu nošení roušek po celou dobu pandemie. Přesto pouhých osm měsíců poté, co covid-19 byl zažehnán, nastal mezičas víry, že „mor“ je u konce. Děje se to v době, kdy se zdá, že výhody roušek konečně dorazily i do vědomí lidí na Západě, zejména Američanů.

Uvolnění pravidel je fajn pro výrobu a obchod.

Lékaři se bojí, že virus může být s poklesem teploty být ještě nakažlivější, protože mnoho lidí v Číně pokleslo v bdělosti nebo podlehlo „protiepidemické únavě“.

Oprávněná beznaděj

Zhong Nanshan, čelní čínský odborník v boji proti covidu-19, uvedl: „Na jaře jsme si mysleli, že nové případy na celém světě ustoupí na minimum, když severní polokoule vstoupí do letní sezóny, ale to se nikde neprojevilo. Rovněž byly potvrzeny případy uzdravených, kteří virus znovu chytili…, uvedl Zhong pro China News Service.

Když se někde objeví místní nákaza, reakce je rychlá a důsledná, je čas rozpačitého čekání co bude dál.

Dlouhodobě přesunul Peking těžiště svého boje proti covidu na hlavní letecké uzly a na kontrolní stanoviště podél hranice Číny s Hongkongem.

Na mezinárodních letištích a hraničních kontrolních stanovištích jsou zavedena přísná preventivní opatření a všichni příchozí ze zámoří musí absolvovat dva týdny lékařského pozorování v karanténě, navíc před cestou do Číny mají mít negativní výsledek testu.

Přesto tato intenzivní snaha nedokázala zabránit vkrádání viru do země.


Podle údajů Národní zdravotní komise se hlavní mezinárodní letiště jako Peking, Šanghaj a Kanton v uplynulý pátek již stala lapači celkem 1109 případů dovozu korona – hnusu ze zahraničí.

Z Hongkongu lze do Číny vstoupit jenom jedním přechodem a každý musí do karantény, čili opatrnost je základem. Přesto došlo v srpnu také k vypuknutí covidu v Shenzhenu v souvislosti se současnou vlnou infekcí v Hongkongu.

Velké přístavy jsou také vstupními branami korona – hnusu. Byly tam izolovány případy koronaviru mezi posádkami lodí. A lodí bude přibývat a dochází k obnovení dalších mezinárodních linek. Nejen v Číně.

Co bude dál? Jisté je jenom jedno: Ať udělá vláda cokoliv, bude to špatné. Protikoronavirová prevence je spojena s ekonomickými a sociálními dopady.

Opětovné přitvrzení preventivním opatření bude přijímána veřejností hůře než v březnu, kdy jsme byli vyděšeni, že k nám přichází nová neznámá choroba. Potom došlo k uvolnění a podlehli jsme „protiepidemické únavě“.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)