Svátek má: Adolf

Zprávy

Velikost textu:

Koronavirus tady byl už před 500 lety, zemřel na něj malíř Raffael

Koronavirus tady byl už před 500 lety, zemřel na něj malíř Raffael

Horečkou trpící Raffael "chorobou podobnou koronavíru" zemřel poté, co svým lékařům neřekl, že tajně navštěvoval své milenky během mrazivých nocí, což je vedlo k nesprávné diagnóze, píše se v nové studii věnované mistrovi renesance.

Raffael Santi
21. července 2020 - 06:20

Oblíbeným mýtem je, že malíř Raffael Santi, jehož 500.výročí úmrtí si letos připomínáme, podlehl syfilidě v roce 1520, ve věku pouhých 37 let.

V nové studii věnované Raffaelovi Santinimu se odborníci shodli na tom, že podlehl infekci.

Horečka, která přemohla plodného malíře a architekta, byla léčena „nejlepšími lékaři v Římě, vyslanými papežem“, který se obával ztráty tohoto neocenitelného umělce, uvedl historik medicíny Michele Augusto Riva.

Podle italského malíře Giorgia Vasariho (1511–1574) a jeho mistrovského díla „Životy nejlepších malířů, sochařů a architektů“ věnovaného životům malířů, Raffael neprozradil lékařům o svých „častých“ nočních výletech v zimě za milenkou.

„V březnu to bylo asi chladnější počasí než v současnosti a je velmi pravděpodobné, že dostal zápal plic,“ řekl Riva.

Lékaři diagnostikovali horečku způsobenou „nadbytkem zábavy“ nebo krví, a proto prováděli pouštění žilou (řezy nebo pijavice), což smrtelně oslabilo umělce, zázračné dítě patřící do trojice mistrů renesanční doby, s Michelangelem a Leonardem da Vinci.

Diagnostická chyba?

„Lékaři si byli vědomi nebezpečí krvácení při léčbě infekčních nemocí, ale jednali na základě nepravdivých informací," řekl Riva, který je spoluautorem  se třemi spoluřešiteli z univerzity v Miláně Bicocca . „Lékařská chyba a jeho vlastní chyba v neoznámení skutečnosti a to  vše přispělo k Raffaelově smrti,“ řekl.


„Z toho, co víme, Raffael zemřel na plicní chorobu velmi podobnou koronaviru, který dnes známe," upozornil Riva.

Současné zprávy o jeho smrti ukazují, že malířova nemoc „trvala 15 dní, Raffael je dostatečně klidný, aby mohl své záležitosti uspořádat, přiznal své hříchy a obdržel poslední svátosti“, podle studie. Naznačuje, že se jednalo o akutní onemocnění charakterizované vysokou a trvalou horečkou.

„Sexuálně přenosná infekce (jako je kapavka a syfilis) nemohla vysvětlit inkubační dobu. O akutním projevu virové hepatitidy nelze uvažovat bez žloutenky a dalších známek selhání jater. V té době nebyla v Římě hlášena žádná epidemie tyfu nebo moru,“ uvádí studie.

Přes svou předčasnou smrt, Raffael vyprodukoval velké množství velkých děl, mnoho z nich je ve Vatikánu, kde je několik místností vyzdobených jeho freskami.

Raffael měl ve Vatikánu velkolepý pohřeb. Jeho pozůstatky spočívají v Pantheonu v Římě v červené hrobce.

(rp,prvnizpravy.cz,rtbf,foto:arch.)