Svátek má: Dominik

Zprávy

Velikost textu:

Koronavirus v Hongkongu: Stanné právo nejen pro opilce

Koronavirus v Hongkongu: Stanné právo nejen pro opilce

Půlnoc se překulila v nový den, ve 14.den v měsíci červenci Léta Páně 2020, a během prvních 2 hodin po půlnoci hongkongské vládní instituce uveřejnily 2 000 slov o náhubkově – stanném právu v této autonomní čínské oblasti. Jde o úvodní takty symfonie nazvané „Třetí koronavirová vlna“.

Kontroly na koronavirus
14. července 2020 - 10:17

Podle publicisty Františka Ročka dopředu avizované omezení dosud rozvolněných protiepidemických opatření vládní človíčkové zdůvodňovali takto:

„Epidemická situace COVID-19 v Hongkongu prošla v poslední době drastickými změnami. Mezi 52 potvrzenými případy (korona-hnusu) vyhlášenými 13. července 2020 bylo 41 místních případů. Mezi nové případy zaznamenané v období od 7. července do 13. července 2020 patří 181 případů bez historie cest během inkubační doby. Nedávný výskyt lokálních případů neznámého zdroje infekce naznačuje existenci trvalého tichého přenosu v komunitě. Poslední hodnocení rizika pro veřejné zdraví ukazuje, že riziko rozsáhlého ohniska je extrémně vysoké….“

Proto 13. července rozhodli úředníci, že od 15. července 2020 v 00:00. budou přijata tvrdá opatření, protože pohyb po bez roušek a přílišné mezilidské družení škodí zdraví:

Stravovací provozy přiškrceny
 1. Počty zákazníků v jakémkoli stravovacím zařízení nesmějí v žádném okamžiku překročit 50% běžné kapacity míst k sezení. U jednoho stolu se nesmí družit více než 4 osoby.
 2. Od 18:00 do 4,59 následujícího dne, s výjimkou konkrétních prostor (jako jsou nemocnice, domovy pečovatelské služby, léčebny, internátní školy, prostory kontrolované nebo spravované vládou a několik dalších zařízení) osoba odpovědná za provozování pohostinství musí přestat prodávat nebo dodávat jídlo nebo pití ke konzumaci v prostorách podniku. Prodej může pokračovat jenom mohou formou dodávek mimo pohostinství.
 3. Jakékoli prostory (obecně známé jako bar nebo hospoda), které se používají výhradně nebo převážně k prodeji nebo  chlastu rozveselujícího duši musí být uzavřena. Jakákoli část stravovacích zařízení převážně používaná k prodeji nebo podávání v této části, musí být uzavřena.
 4. Živé vystoupení a tanec mají utrum. Žádné veselení, jenom přežívání.
Tak trochu stanné právo

Hongkongští úředníci rozhodli, že dojde k zastavení provozu následujících prostor:
 • zábavní herní střediska;
 • lázeňské domy;
 • fitness centra;
 • zábavní místa;
 • místa veřejné zábavy;
 • Prostory určené k pronájmu pro pořádání společenských setkání;
 • kosmetické salony;
 • kluby nebo noční kluby otevřené pozdě do noci, obvykle pro pití, tanec a „jinou“ zábavu;
 • zařízení pro konání Karaoke;
 • masážní zařízení (s výjimkou zařízení v rámci léčebného procesu).

Zákazy platí od 15. července 2020 do 21. července 2020 po dobu sedmi dnů.Skupinová shromáždění i bez použití bezpečnostního zákona proti nervózním demonstrantům koronavirus sám omezil skrze úředníky takto:

Skupinové družení z 50 se omezuje na 4 živé lidi na jednom místě od 15. července 2020 do 28. července 2020.
 • Výjimkou je shromáždění nejvýše 20 osob během svatebních obřadů, ale nesmí se podávat žádné jídlo ani pití;
 • Povoleno je shlukování u valné hromady akciové společnosti kotované na burze cenných papírů, ale bez radostných zážitků, tedy bez jídla nebo pití. Zpřísnění počtu osob povolených z 50 do 20;
 • Došlo též k odstranění výjimky pro skupinové shromáždění během náboženských mejdanů.

Zločin a trest   
 

Pokud si někdo řekne, že kašle na hysterická nařízení úředníků, bude mu uložena pokuta až 50 000 $ a trest odnětí svobody až na šest měsíců. A kdo nepovolené shlukování bude umožňovat, může se setkat s pokutou až 25 000 $ a uvězněním na šest měsíců.

Toto nařízení se objevilo na webových stránkách hongkongských úředníků v úterý 14. července 2020 již v 0:31 hod.

Jenom pro orientaci: Dosud byly odsouzeny tři desítky osob za různá porušení karantény odnětím svobody až na tři měsíce nebo pokutou 10 000 $.  

Náhubkové nadělení

Aby situace byla ještě veselejší, o půl druhé ráno se na úředním webu objevila rozsáhlá informace, kterou lze shrnout takto: Po dobu 14 dnů od 0,00 hodin 15. července do 28. července 2020 musí každá osoba nosit náhubek, masku alias roušku po celou dobu, kdy se zúčastní veřejné dopravy, nebo je přítomna v placené oblasti MTR – metra a železnice.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)