Svátek má: Václav

Zprávy

Velikost textu:

Koronaviry: Částečné poučení z krizového vývoje

Koronaviry: Částečné poučení z krizového vývoje

Absolutním světovým hitem je dnes čínský koronavirus. Zatím to je zhruba 30 dnů co začal být koronavirus viditelný pro média. Jak koronavirové boží dopuštění číst? Nelze to pochopit bez fenoménu Punkvy, míní publicista František Roček.

Ilustrační foto
29. ledna 2020 - 09:01

Naše Punkva je ponorná řeka v okrese Blansko dlouhá 29 km a je nejdelším podzemním vodním tokem v České republice. V přeneseném smyslu slova podobnou Punkvou je čínský koronavirus.

Objevil se skrytě v období viróz a začínajícím období chřipky. Pokud se objevili lidé se zápalem plic, nikdo se moc nedivil. Pokud se stane nemoc těžce zvladatelnou, pátrá se po příčině. Zavládlo mrazení v zádech, že zdravotní potíže způsobil zatím neznámý virus. Začal závod s časem…

Komentářové žvásty

Nezapomeňme, že 8.12. byly hlášeny první příznaky větší virové nákazy, 31. 12. bylo oznámeno vyšetřování 27 případů zápalů plic s neznámým původem. Až 9. 1. došlo k prvnímu úmrtí a bylo v médiích také uveřejněno, že jde asi o koronavirus. 13. 1. byl hlášen první případ mimo Čínu v Thajsku.

Čili celý prosinec byl koronarvirus jako řeka Punkva. Protékal informačním podzemím. Epidemiologové, úředníci i papaláši se dohadovali, co předat médiím, když ještě nevěděli nic přesného.

Proto většina českých komentářů k fenoménu koronaviru je dementní, jako za socialistického pobratima Husáka.

Vrcholem komentářového primitivismu je blábolení Martina Ehla (Hospodářské noviny, 27.1.2020, Čína, virus, důvěra a diktatura), např. „…zastavené lety a železnice, miliony lidí v karanténě. Jen autoritářský stát si může dovolit takovou reakci na šíření neznámého viru, jako to předvádějí čínští komunisté. Kdyby vláda byla zodpovědná a fungovala informační otevřenost, mohlo se vše odehrávat jinak.“

Jenže, Ehl nepíše jak jinak by se koronavirový problém řešil.

Aby mohli epidemiologové profesionálně reagovat musí znát jakou spojitost má choroba s místem a způsobem pacientova života, ale hlavně jaký je zdroj nákazy a jaký virus či bakterie způsobili jeho chorobu.
Tyto informace se objevovaly v souvislostech postupně. Kdyby Ehl měl trochu rozumu, vzal by v úvahu časovou posloupnost událostí.

Dezinformační web informoval jako první

Mezi tajtrlíky, kteří považují Rusko za říši zla, je web cz.sputniknews.com hrůzně dezinformační.  Přitom byl „sputnik“ první, kdo v Čechách informoval o nebezpečných virových breberkách ve Wu-chanu.

Cz.sputniknews.com 31. 12. 2019 uvedl pod názvem „Čínou se šíří neznámý virus zápalu plic“ jako první v ČR následující seriózní informaci:
„Úřady čínského města Wu-chan v provincii Chu-pej informovaly, že jsou ve městě neustále odhalovány případy onemocnění pneumonií (pozn. zápal plic) neznámého původu. Počet nakažených se zvyšuje. Městská rada pro péči o zdraví v pondělí zveřejnila dokument, ve kterém žádá, aby zdravotní instituce sledovaly situaci.


„V souvislosti s neustálým objevováním se případů zápalu plic neznámého původu žádáme všechny zdravotní instituce, aby vedly statistiku a sledovaly situaci s nemocnými a okamžitě o tom informovaly,“ uvádí se zprávě městské rady pro péči o zdraví, která byla zveřejněna v pondělí.

Úřady místním médiím také potvrdily, že se lékaři snaží zjistit, o jaký druh onemocnění jde. Podle nich jsou pacienti léčeni v izolaci. Podle posledních odhadů místních orgánů bylo v prosinci ve Wu-chanu zaznamenáno 27 případů virusové pneumonie, sedm osob je v nemocnicích ve velmi vážném stavu. Stav dvou lidí se natolik zlepšil, že v nejbližší době budou propuštěni do domácí péče. Do Wu-chanu také dorazili specialisté Státního výboru v otázkách péče o zdraví Číny.“  (Pokud byla zpráva zveřejněna v pondělí, bylo to 30. 12. 2019).

Až o den později 1. ledna 2020 na webu Globe24.cz v přehledu různých událostí bylo uvedeno: „…Čínští odborníci zkoumají vážné onemocnění dýchacích cest, které postihlo 27 lidí ve městě Wu-chan a někteří ho přirovnávají k epidemii SARS z let 2002-2003. Informovala o tom dnes agentura AP…“Stupidní maličkosti

Pokud někdo tvrdí, že čínští úředníci drželi informace o nebezpečném viru pod pokličkou, patří do čeledi stupidů.

V takové situaci jako s novým neznámým virem jsou dva hlavní zdroje opoždění informovanosti obyvatelstva: Rozdíl je mezi potvrzením nějaké informace a vydáním oficiálního stanoviska, což může být nejen otázkou hodin, ale i jednoho dne než se dostane z informačního centra až k místním lékařům a úředníkům.

To se týká též doporučení technického charakteru.

Např. Martin Ehl ve svém komentáři ukazoval jací jsou oficiální Číňané debilové takto: „Zatímco minulé pondělí (pozn.: 20.ledna) Národní čínská zdravotnická komise potvrdila první případy přenosu nového koronaviru z člověka na člověka, Wuchanský večerník, deník města, z nějž se nákaza nejspíš začala šířit, měl titulek „Není potřeba na veřejnosti nosit masku N95“ odkazující k roušce, kterou odborníci doporučují…“
Ale Ehl zapomněl dodat, že již ve čtvrtek 23. ledna byl Wu-chan uzavřen karanténou.

Že Martin Ehl plácá nesmysly je vidět z politických žvástů: „…ve Wu-chanu se rodící epidemie neobjevila ani na programu výročního jednání místních špiček strany v polovině ledna, ačkoli šuškanda už před virem, jenž se začal šířit od poloviny prosince, varovala…“

Proč by měla být pneumonie (zápal plic) na programu výročního jednání místních komunistů? To je velmi odborná záležitost. V té době se o tom již veřejně vědělo a odborná veřejnost se snažila odhalit o jaký virus se jednalo.

To by Ehl pochopil, kdyby si přečetl třeba jenom toto:
Dne 3.1. 2020 na webu ct24.cz byl uveřejněn článek „Čína hledá příčiny záhadného zápalu plic, nakazilo se jím už 44 osob“ v němž bylo uvedeno: „Čínské zdravotnické úřady se stále snaží zjistit, co způsobilo epidemii virového zápalu plic, kterým se ve městě Wu-chan nakazilo už 44 osob. Začátkem týdne bylo nakažených 27. Zatímco počet případů narůstá, na sociálních sítích kolují spekulace, že se mohl vrátit SARS z let 2002–2003.


Světová zdravotnická organizace (WHO) potvrdila, že je o nákaze informována; sleduje situaci a je v kontaktu s čínskou vládou. „Stále se konají testy a úřady zatím nemohou potvrdit, který patogen nemoc způsobuje,“ řekl mluvčí WHO Tarik Jašarevič. Dodal, že existuje několik potenciálních příčin virového zápalu plic – a mnoho z nich je běžnějších než SARS…“

Protože 3.1. byl pátek, a že jde o koronavirus, bylo zjištěno až za týden, teprve od té chvíle bylo možné uvažovat o komplexnějších opatřeních.

ČT24 uveřejnila 9.1., že „…Světová zdravotnická organizace konstatovala, že k upřesnění typu patogenu potřebuje více času. Jednou z možností je ale podle ní nový typ koronaviru… Ke stejnému závěru dospěli také čínští vědci. Oficiální čínská tisková agentura Nová Čína ve čtvrtek (tedy 9.1.) oznámila, že podle předběžných výsledků výzkumu expertního týmu byl původcem nákazy právě nový typ koronaviru. Akademik Sü Ťien-kuo, který tým čínských expertů vedl, sdělil, že testy vzorků odebraných pacientům v 15 případech prokázaly přítomnost nového typu koronaviru…“


Obavy a kecy

Již v prvním lednovém týdnu byla přijata opatření kvůli obavám spojených s otazníkem – co bude s tajemným zápalem plic? Bylo uzavřeno a vydezinfikováno tržiště ve Wu-chanu, odkud se s největší pravděpodobností,  virus rozšířil. Na Tchaj-wanu sice už od konce prvního lednového týdne kontrolují všechny lety z Wu-chanu a rozsáhlý bezpečnostní protokol platil již v té době v Hongkongu, a od té doby byl stále zpřísňován, obezřetní byli i v okolních asijských státech, ale nikdo netušil, co bude dál.

Ale teprve od 3. lednového týdnu (13.-19. leden) začínalo být jasnější na co se připravit. Např. v třetím lednovém týdnu vědci z Imperial College London odhadovali, že bylo infikováno 1 723 lidí ve Wu-chanu. Podle tehdejší úrovně informací na webu Prvnízprávy.cz 22. ledna 2020 jsme upozornili, že do konce týdne bude počet nemocných do 1 000 osob a s koronavirem 2019-nCoV se setkalo již alespoň 2 000 lidí (dohromady přes 3 000 osob), což se potvrdilo. Tato prognóza byla v ČR zveřejněna jenom na webu Prvnizpravy.cz.

Byl jsem překvapen, když 28.1.2020 vyšel komentář v Lidových novinách plný politických póz o ničem od Martina Hampejse. Napsal např.: „…Za rychlým šířením nebezpečného viru stojí podle zahraničních médií i pozdní reakce čínských úřadů. Přestože o případech šíření nákazy věděly již od začátku prosince, uzavírat města začaly až v lednu. Starosta Wu-chanu, čínského megaměsta v centru šíření nákazy, navíc uvedl, že z metropole centrální Číny odcestovalo kvůli oslavám nového lunárního roku na pět milionů lidí, než ji úřady stihly uzavřít…“

Je lehké bez znalosti věci z někoho udělat od psacího stolu pitomce. Hampejs se vyhnul vlastnímu nesmyslnému tvrzení tím, že využil nesmyslných tvrzení jiných, když napsal: „Za rychlým šířením nebezpečného viru stojí podle zahraničních médií i pozdní reakce čínských úřadů“.

Tabulka případů Wu-chanského viru ke dni 28.1.2020

         Lokalita                  Případy     úmrtí
 • Pevninská Čína             5496        131
 • Hong Kong                          8        -
 • Macao                                 7        -
 • Tchaj-wan                            7        -
 • Zbytek Asie                        38        -
 • Evropa                                 4        -
 • Severní Amerika                   6       -
 • Jižní Amerika                       --       --
 • Australasia                            5       -
 • Zbytek světa                         --      --
 • celkem                            5571    131

Ale co to jsou pozdní reakce?

V 3. lednovém týdnu již bylo jisté, že počet nakažených roste, i počet obětí, byť ještě nebyl velký (dvě desítky zemřelých).


Na hlavním nádraží v Pekingu

Na hlavním nádraží v Pekingu

Na hlavním nádraží v Pekingu

Karanténa, uzavření oblasti Wu-chanu, byla vyhlášena jenom o něco později 23. ledna 2020, tedy ve 4. týdnu. Šlo o bezprecedentní výzvu, protože se jedná o město asi pětkrát větší než Londýn. Kdyby k podobné virové nákaze došlo v Londýně, v New Yorku nebo v Mexico City, jak by asi řešili situaci tam? Nejen Ehl, ale i Hampejs psali žvásty o ničem.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.globaltimes)