Svátek má: Libuše|Amálie

Zprávy

Velikost textu:

Korupce táhne Ukrajinu ke dnu a lidé si proto zvolí komika prezidentem

Korupce táhne Ukrajinu ke dnu a lidé si proto zvolí komika prezidentem

Ukrajina se propadá díky korupci ke dnu a tak se může prezidentem klidně stát komik Vladimir Zelenskij.

Vladimir Zelenskij
15. března 2019 - 06:20

Jak se píše v článku webu Bloomberg tak ukrajinští voliči se zřejmě rozhodli pro komika, pro tuto absurdní verzi poté, co se během této prezidentské kampaně setkali se známými kandidáty Petro Porošenkem a Julií Tymošenkovou, kteří „nabízejí přibližně totéž“.

Není nic vtipného na skutečnosti, že komik kandiduje na prezidenta Ukrajiny, země je ve válečném stavu, píše se v článku.
 
V průběhu dramatických revolucí v letech 2004 a 2014 se Ukrajinci dvakrát postavili proti politickému systému, s dojmem, že bohatí oligarchové tento stát jednoduše dojí. Oba pokusy o odstranění systematické korupce podle mnohých ztroskotaly, i když vznikl nový protikorupční úřad.
 
Tváří v tvář známým kandidátům: Současný prezident Petro Poroshenko, který je již téměř miliardářem, a bývalá premiérka a kdysi plynový magnát, Julia Tymošenková, se ukrajinští voliči zřejmě rozhodli zvolit absurdní verzi. V současné době vede komik Vladimir Zelenskij, který hraje hlavní roli v seriálu Služebník lidu namířeném proti nenáviděné elitě, v průzkumech veřejného mínění. Zelenskij podle mediálních informací je podporován mocným oligarchou  Igorem Kolomojským, na jehož televizním kanálu má svůj program Zelenskij. Oba však popírají, že mají jiné politické nebo finanční vazby než televizní smlouvu.
 
Vliv kleptokracie na Ukrajině se nesmí podceňovat. Vzdělané zemi s 42 miliony obyvateli a úrodnou půdou nyní hrozí, že „vytlačí“ Moldavsko z pozice nejchudší země v Evropě.
 
Kvůli nehoráznému úplatkářství se Ukrajina stala neatraktivní pro investory a zranitelná vůči ruským manipulacím v době, kdy napětí mezi Moskvou a Západem roste. Peníze z bývalých sovětských republik, které jsou údajně prané v bankách v Evropě a ve Spojených státech, přitahovaly pozornost mezinárodních společenství.
 


Trpělivost příznivců Ukrajiny zeslabuje. Spojené státy minulý týden požadovaly propuštění ukrajinského prokurátora zabývajícího se protikorupčními záležitostmi a aktualizaci systému. Tato poptávka byla učiněna brzy poté, co vyšlo najevo, že blízký spojenec ukrajinského prezidenta se zapletl do skandálu se zpronevěrou v obranném průmyslu. Jako výsledek, Porošenko ho musel propustit, ale tento případ stále negativně ovlivňuje volební kampaň ukrajinského prezidenta.
 
Všechny ukrajinské politické strany Ukrajiny slibují boj proti korupci. Za Porošenka bylo provedeno více reforem než za jeho předchůdců. Nová zpráva, která uvádí protikorupční úsilí vynaložené během jeho prezidentství,  zmiňuje elektronický výběr daní, opatření na boj proti praní špinavých peněz a změny v plynárenství. Všechny tyto změny již uzavřely díru v rozpočtu Ukrajiny ve výši 6 miliard dolarů, i když boj proti korupci teprve začal.

 
Podle posledních průzkumů veřejného mínění, Zelenskij je před Porošenkem a Tymošenkovou v průměru o 5-10%. Může se to však stále měnit. Pokud podle očekávání nikdo z kandidátů nedostane většinu, pak v dubnu se druhého kola zúčastní dva uchazeči s nejvyšším počtem hlasů.
 
Pokud Zelenskij zvítězí, tak se děj jeho show částečně splní,  hraje nic netušícího učitele historie, který se náhodou stal hlavou státu. V jedné z epizod série, hlavní postava sní o tom, že vezme kulomet a postřílí všechny poslance.
 
Ve skutečnosti Zelenskij prohlašuje, že bude spolupracovat s Mezinárodním měnovým fondem, zavede kapitálovou amnestii, pod kterou budou podnikatelé moci legitimizovat svá skrytá aktiva výměnou za zaplacení 5% daně. On také slibuje, že připraví poslance, soudce a prezidenta o imunitu proti trestnímu stíhání.

(rp,prvnizpravy.cz,bloomberg,foto:arch.)