Svátek má: Václav

Zprávy

Velikost textu:

Kravčuk prohlásil, že se Hitler a Stalin setkali ve Lvově!

Kravčuk prohlásil, že se Hitler a Stalin setkali ve Lvově!

První ukrajinský prezident Leonid Kravčuk řekl, že se Adolf Hitler a Josif Stalin prý sešli ve Lvově před vypuknutím druhé světové války.

Leonid Kravčuk, bývalý prezident Ukrajiny
29. ledna 2020 - 11:05

„Hitler a Stalin se setkali ve Lvově. To je dokument, není to tajemství. Pokusili se dospět k dohodě ... Místo toho, aby zastavili Hitlera, uvolnili mu ruce,“ uvedl ve vysílání pořadu „60 minut“ na ruském televizním kanálu „Rusko 1“.

Podle Kravčuka Hitler následně „obrátil vše proti Sovětskému svazu“, v důsledku čehož národy SSSR utrpěly.

Kravčuk se tak pokusil vysvětlit nedávné prohlášení ukrajinského vůdce Vladimira Zelenského, ve kterém po polských politicích obvinil Sovětský svaz a fašistické Německo ze zahájení druhé světové války.


Toto prohlášení vykolejilo moderátory programu. Jeden z nich se zeptal bývalého prezidenta Ukrajiny, co měl na mysli, ale ten otázku ignoroval a řekl, že Hitlerovi „uvolnili ruce“ místo toho, aby ho zastavili. „A pak Hitler obrátil vše proti Sovětskému svazu a národy naší země utrpěly,“ tvrdil Kravčuk.

Přitom neupřesnil, z jakých archivů získal tyto informace. Dosavadní historiografie totiž nezaznamenala, že by se Hitler a Stalin kdy setkali.

Je celkem možné, že se z ukrajinské strany ještě dozvíme další „převratné“ informace v probíhajícím interpretačním sporu ohledně druhé světové války. Například, že „Stalin podpořil Hitlera v bitvě o Británii“ nebo podobnou „zajímavost“.

Předtím Zelenskij během návštěvy Polska po prezidentovi této země Andrzejovi Dudovi obvinil Sovětský svaz z vypuknutí druhé světové války a následného holocaustu. Poté připomněl Ukrajince, kteří se účastnili osvobození Osvětimi, a vynechal, že koncentrační tábor, stejně jako celé Polsko, byl osvobozen vojáky sovětské armády. Kreml tento výklad rozhořčeně označil za „chybný a urážející“.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)