Svátek má: Matouš

Zprávy

Velikost textu:

Kreml otevřeně: USA zradily Kurdy a přinutily je bojovat s Tureckem!

Kreml otevřeně: USA zradily Kurdy a přinutily je bojovat s Tureckem!

Spojené státy, které byly v posledních několika letech nejbližším spojencem Kurdů, je opustily, nechaly je na hranici, donutily je bojovat proti Turkům, uvedl ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov.

Dmitrij Peskov mluvčí ruského prezidenta
23. října 2019 - 11:06

Komentovat tak prohlášení zvláštního zástupce USA pro Sýrii Jamese Jeffreye, který vyjádřil pochybnosti o tom, že Kurdové opustí území uvedená v dohodách.

Turecko 9. října oznámilo zahájení operace „Zdroj míru“ v severní Sýrii proti kurdské Straně práceé  a teroristické skupině IS. Turecké letectvo napadlo téhož dne město Ras al-Ain a několik dalších syrských měst na hranici obou zemí. Spojené státy a Turecko 17. října prohlásily, že se dohodly na pozastavení turecké vojenské operace na 120 hodin a stažení kurdských sil z 30 km nárazníkové zóny na turecko-syrské hranici, kterou Ankara hodlá kontrolovat samostatně. Příměří skončilo v úterý ve 20:00 středoevropského času.


„Spojené státy byly v posledních několika letech nejbližší spojenci Kurdů. Ve výsledku Spojené státy opustily Kurdy a ve skutečnosti je zradily. Teď raději nechávají Kurdy na hranici a téměř je nutí bojovat proti Turkům," řekl Peskov.

Podle něj je zcela zřejmé, že pokud se kurdské formace zbraněmi neustoupí, „pak se bude muset stáhnout syrská pohraniční stráž a ruská vojenská policie“.

„A ve skutečnosti se zbývající kurdské formace se dostanou pod nátlak turecké armády,“ zdůraznil Peskov.

Podle dohody mezi Vladimirem Putinem a Recepem Tayyipem Erdoganem se od 23. října 2019 od 12:00 mají na syrsko-turecké hranici mimo tureckou operaci „Zdroj míru“ rozmístit jednotky ruské vojenské policie a syrské pohraniční služby.

Usnadní stažení kurdských jednotek a jejich zbraní 30 kilometrů od syrsko-turecké hranice, což by měla být dokončeno do 150 hodin. Od této chvíle začne společná rusko-turecká hlídka do hloubky 10 km od hranice na západ a na východ od oblasti operace „Zdroj míru“, s výjimkou města Kamyšly. Po odchodu amerických sil z této oblasti se syrská domobrana (SDF) ocitla osamocena proti turecké armádě. Dohoda mezi Damaškem a Kurdy, Moskvou a Ankarou tak předchází krvavým střetům.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)